Lubelskie - odprawy ciężarówek i zmiany na granicy z Ukrainą

2022-08-31 12:51
Lubelskie - odprawy ciężarówek i zmiany na granicy z Ukrainą
Autor: PAP

Mają usprawnić ruch towarowy na granicy z Ukrainą. Od 1 września wchodzą zmiany na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. To w ramach pilotażu.

Nowe zasady mają formę testową i na razie obowiązują przez 3 miesiące. W tym czasie o miejscu odprawy ciężarówek będzie decydować masa pojazdu.

- W wyniku wprowadzonych zmian ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony będą odprawiane wyłącznie w Dorohusku, Hrebennem, Korczowej i Medyce - wyjaśnia rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Michał Deruś.

Dwa z powyższych przejść znajdują się po stronie Lubelszczyzny, a dwa po stronie Podkarpacia. Podobnie będzie w przypadku pojazdów nieprzekraczających 7,5 tony.

- Te będą odprawiane w Zosinie i Dołhobyczowie na Lubelszczyźnie oraz w Budomierzu i Krościenku na Podkarpaciu - informuje rzecznik lubelskiej Izby Administracji Skarbowej.

Decyzją Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej bez zmian za to pozostaną miejsca kontroli produktów importowanych spoza Unii Europejskiej.

- W przypadku przewozu towarów podlegających ocenie państwowych inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa, ale też weterynaryjnej, sanitarnej i handlowej kontrole prowadzone będą na dotychczasowych zasadach w punktach kontroli granicznej - dodaje Deruś.

Zasady obowiązują na razie do końca listopada. Są realizowane, jako pilotaż zmian w funkcjonowaniu przejść granicznych.

- Spodziewamy się, że wdrażane rozwiązania przyczynią się do poprawy przepustowości przejść i usprawnią dokonywanie odpraw w ruchu towarowym - mówi urzędnik lubelskiej IAS.

Wyniki pilotażu prowadzonego na polsko-ukraińskiej granicy mają być znane do końca tego roku.