Lubelskie - "Podaruj Wigilię", apel o wsparcie akcji

2022-12-01 12:04 Anna Opasiak
Lubelskie - „Podaruj Wigilie”, czyli apel o wsparcie
Autor: zdjęcie organizatora

Tradycyjne mogą też znaczyć samotne. Święta bez bliskich nierzadko dotykają seniorów. Stąd akcja "Podaruj Wigilię". Jest skierowana do starszych, samotnych osób i tych, którzy chcą im pomóc.

Jak wyliczyło Stowarzyszenie mali bracia Ubogich - w Polsce żyje samotnie około 280 tysięcy osób powyżej 65 roku życia. Wiele z nich nie ma z kim celebrować świąt.

- Zjawisko samotności wśród starszych niepokojąco przybiera na sile. Seniorzy nie mają nawet z kim podzielić się opłatkiem - mówi lubelska koordynator organizacji, Agnieszka Kozak.

Ci, którzy sami spędzają święta, mogą liczyć na pomoc Stowarzyszenia. Zimą organizacja przygotowuje akcję "Podaruj Wigilię". Zaprasza do niej także darczyńców.

- Chcemy zorganizować spotkania, by nasi podopieczni nie byli wtedy sami. Będziemy wspólnie kolędować, próbować świątecznych potraw i nieść sobie bliskość - dodaje Kozak.

Akcje są organizowane w różnych miastach Polski. Na Lubelszczyźnie odbywają się, m.in. dla samotnych mieszkańców z Lublina i Świdnika.

- Zapewniamy kolację, drobny prezent, dojazd i opiekę. Ci, którzy nie mogą osobiście zjawić się na Wigilii, są odwiedzani w domach przez wolontariuszy - wyjaśnia lubelska koordynatorka akcji.

Jak dodaje - szacowany koszt takiego przedsięwzięcia to w przybliżeniu 100 zł na osobę. Działania są finansowane dzięki wpłatom darczyńców.

- Każdy, kto chciałby wesprzeć akcję "Podaruj Wigilię" może odwiedzić stronę inicjatywy. Za każdą sumę będziemy wdzięczni - podkreśla Agnieszka Kozak.

Pieniądze można wpłacać na stronie: podarujwigilie.pl. Tam też są dostępne informacje o akcji.