Lubelskie - pomoc ukraińskim dzieciom z Mariupola

2022-04-11 9:12
Lubelskie - pomoc ukraińskim dzieciom z Mariupola
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Są już bezpieczne. Sieroty z ukraińskiego domu dziecka w Mariupolu dostały profesjonalną pomoc. Trafiły pod opiekę Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Kilka tygodni temu dzieci zostały ewakuowane z Ukrainy do Kazimierza Dolnego. Pod opiekę Centrum Wolontariatu w Lublinie trafiły po tym, jak sąd w Puławach nie zezwolił na ich dalszą podróż pod opieką amerykańskiego pastora. Pojawiły się podejrzenia, że dzieci zostaną wywiezione do adopcji.

Prawną opiekę nad nimi przejęły opiekunki domu dziecka, a administracją funkcjonowania pobytu dzieci w Polsce - lubelskie Stowarzyszenie.

- W tej chwili dzieci są już pod opieką profesjonalistów. Zatrudniliśmy ukraińskich psychoterapeutów, zakupiliśmy też, m.in. laptopy do ich nauki zdalnej - mówi ks. Mieczysław Puzewicz z lubelskiego Centrum Wolontariatu.

Stowarzyszenie zadbało też o inne kwestie pomocy.

- Przygotowaliśmy odżywcze pakiety, bo okazało się, że dzieci potrzebują zbilansowanej diety. Na początku zderzyliśmy się też z problemem wesz odzieżowych, dlatego wymieniliśmy dzieciom ubrania, materace i pościel - dopowiada ks. Puzewicz.

Wkrótce dzieci mają też zamieszkać w specjalnie dedykowanym im domu na terenie Lublina. Obecnie razem z dwiema opiekunkami są zakwaterowane w hotelu na terenie Kazimierza Dolnego.

- Administrowanie domem dziecka, to nasze dodatkowe działanie. Po prostu pojawiła się taka prośba, postanowiliśmy na nią odpowiedzieć - wyjaśnia duchowny.

Wsparcie domu dziecka z Mariupola, to jedna z licznych pro-ukraińskich inicjatyw lubelskiego Centrum Wolontariatu. Organizacja prowadzi dla uchodźców Punkt Powitalny, a także dwa hostele. Pomaga im także na granicy i na dworcach.