Lubelskie - poradnik NFZ w sprawie uzdrowisk dla dzieci i młodzieży [AUDIO]

Przysługuje już od ukończenia trzeciego roku życia. NFZ przypomina zasady uzdrowiskowego leczenia dzieci i młodzieży. Mówi o tym specjalny poradnik.
Poradnik ma ułatwić rodzicom działania związane z uzdrowiskowym leczeniem swoich dzieci. Właśnie pojawił się na stronach Funduszu i zawiera podstawowe wytyczne.
- Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Przypominamy w nim, czym jest leczenie uzdrowiskowe dla dzieci i młodzieży, jakie świadczenia przysługują bezpłatnie, kto wystawia skierowanie i kiedy dziecko powinno być pod opieką rodzica - mówi rzecznik lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Małgorzata Bartoszek.
Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. Mogą z niego korzystać osoby ubezpieczone po otrzymaniu skierowania.
- O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz. Jest ono dostępne dla dzieci już od ukończenia trzeciego roku życia. Mogą z niego korzystać przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym, bo podczas pobytu w uzdrowisku mają zapewnioną naukę na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Dzieci i młodzież z województwa lubelskiego kierowane są do sanatoriów na terenie całej Polski m.in. do Rabki, Rymanowa Zdrój, Ciechocinka, Kudowy czy Dąbek. W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne, m.in. wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia - dodaje Bartoszek.
W 2023 roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało blisko 500 dzieci z Lubelszczyzny. Za udzielone świadczenia lubelski oddział Funduszu zapłacił 2,3 mln zł.
Anna Opasiak