Lubelskie przedszkolaki wiedzą, jak dbać o planetę

2024-04-22 14:26
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pexels Zdjęcie ilustracyjne

Jednorazowe rękawiczki na dłoniach, foliowy worek w ręku a do tego chęci. Tyle wystarczy najmłodszym, by zmieniać świat wokół siebie a to z okazji przypadającego 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Mieszkańcy mniejszy i większych miejscowości już od minionego weekendu biorą udział w akcjach sprzątania swojej okolicy. Czasem dzieje się to spontanicznie, kiedy skrzykuje się kilku sąsiadów innym razem zachęcają do tego na przykład władze samorządowe. Liczy się jednak cel, przyjemniejszy dla oka park, skwer lub okolice przystanku czy szkoły a przed wszystkim zdrowsza planeta, bo wolna od zanieczyszczeń. Takich postaw można a nawet warto uczuć już od najmłodszych lat. Jak to działa w praktyce?

Grupa sześciolatków i siedmiolatków, z przedszkola przy Szkole Podstawowej imienia Świętego Jana Pawła II w Mętowie pod Lublinem już wie, jak trzeba segregować śmieci i dlaczego warto wrzucać je do właściwych pojemników. Wszyscy również zgodnie odpowiadają, że zbierając śmieci z okolic ich przedszkola, też dbamy o planetę. Chociaż powody, dla których warto podnieść z ziemi odpadki są też bardzo praktyczne. Kiedy będziemy zbierać śmieci, nikt o nie się nie przewróci i nie zrobi sobie krzywdy. - Jeśli zaśmieca się planetę, to można potknąć się o coś. Trzeba zbierać śmieci, bo inaczej może się ktoś skaleczyć - mówią dzieci.

Śmieci pozostawione w parku, na łące czy w lesie mogą też bardzo zaszkodzić zwierzętom, dodają młodzi ekolodzy. - W śmieci zwierzęta mogą się zaplątać lub ukłuć szkłem. Zwierzęta mogą zjeść plastik a to może zaszkodzić ich zdrowi lub życiu - dodają przedszkolaki. Ale w dbaniu o przyrodę i nie zaśmiecanie jej nie chodzi tylko o przysłowiowe „własne podwórko”. - Jak ktoś wyrzuci do morza plastikową butelkę, to zwierze, które tam żyje, może ją zjeść - przypominają najmłodsi. Pozostawione w lesie na przykład szklane butelki oznaczają duże ryzyko pożaru. O tym najmłodsi również doskonale wiedzą. - Od szkła może powstać ogień, to grozi pożarem w lesie - mówią zdecydowanie.

Takie podpowiedzi od dzieci warto brać w ciemno i stosować nie tylko z Okazji Dnia Ziemi. O tym, dlaczego trzeba dbać o planetę opowiadały przedszkolaki z grupy Jeże, które chodzą do przedszkola przy Szkole Podstawowej imienia Świętego Jana Pawła II w podlubelskim Mętowie.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Ziemi odbywa się pod hasłem „Planeta kontra plastik”. Idea dnia narodziła się ponad pół wieku temu w USA. Ma nam przypominać, jak ważna jest kwestia ochrony środowiska.