Lubelskie - ZUS i rekordowa waloryzacja składek [AUDIO]

2024-06-16 11:49
Lubelskie - rekordowa waloryzacja składek w ZUS
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Dobra informacja dla wszystkich ubezpieczonych. ZUS zwaloryzował środki na kontach i subkontach swoich klientów. To najwyższy wskaźnik od 15 lat.

Czerwcowa operacja finansowa odbywa się co roku, ale tym razem jest wręcz rekordowa. Będzie mieć wpływ na wysokość emerytur dla 26 milionów ubezpieczonych osób.

- Każdy ubezpieczony ma w ZUS konto, na którym zapisujemy jego składki emerytalne. Waloryzujemy je raz do roku, w czerwcu. W tym roku środki na kontach ubezpieczonych wzrosną o prawie 15 procent. Wyższy wskaźnik waloryzacji zanotowaliśmy tylko w 2008 roku. Aktualny wzrost pokazuje, że np. osobie, która miała na koncie w ZUS 450 tysięcy zł, w czerwcu dopisaliśmy dodatkowe niemal 67 tysięcy zł. To podwyższy emeryturę nawet o ponad 250 zł dla osoby w wieku 60 lat lub ponad 300 zł dla osoby w wieku 65 lat - mówi rzecznik lubelskiego oddziału ZUS, Małgorzata Korba.

Waloryzacja będzie mieć wpływ na przyszłe emerytury wszystkich ubezpieczonych. Nie jest bowiem tylko zapisem na koncie.

- Z tych środków będziemy liczyć przyszłą emeryturę. Im większa kwota, tym wyższa będzie przyszła emerytura osoby ubezpieczonej w ZUS. Co więcej, dla osób, które są w drugim filarze emerytalnym prowadzimy również subkonta, które podlegają dziedziczeniu. Środki na nich również wzrosły. W tym roku o niemal 10 procent - dodaje Małgorzata Korba.

Informację o tym, jak waloryzacja wpłynęła na nasze oszczędności emerytalne będzie można sprawdzić jeszcze w czerwcu. Dane będą w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Anna Opasiak

Mówi rzecznik lubelskiego oddziału ZUS, Małgorzata Korba