Lubelskie - są już miejsca dystrybucji jodku potasu

2022-10-09 13:17
Lubelskie - są już miejsca dystrybucji jodku potasu
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Lubelszczyzna gotowa na radiacyjne zagrożenie. Jodek potasu jest już dostępny w magazynach wszystkich gmin. Znane są też punkty dystrybucji tabletek.

Listę punktów opublikował Lubelski Urząd Wojewódzki. W województwie zostało przygotowanych blisko 1,5 tysiąca miejsc. Na razie jednak pozostają zamknięte.

- Gdyby doszło do zagrożenia radiacyjnego, to jest czas, żeby te je szybko uruchomić. Wtedy też zaczniemy wydawać tabletki tym, którzy się po nie zgłoszą - mówi wojewoda Lech Sprawka.

Podkreślił, że jodek potasu jest obecnie w dyspozycji samorządów. Tabletki trafiły już do magazynów wszystkich gmin Lubelszczyzny.

- W najbliższym tygodniu podejmiemy decyzję, czy ewentualnie te tabletki przekierować już do samych punktów dystrybucji. Na razie jednak tego nie przewidujemy - podkreśla wojewoda.

Punkty wydawania jodku potasu znajdują się w szkołach, remizach, urzędach, ośrodkach zdrowia i świetlicach. Ich przygotowanie jest standardową procedurą prewencyjną.

- Jest to związane z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom z terenu województwa lubelskiego - dodaje wojewoda, Lech Sprawka.

Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego. Jak zapewnia rząd - sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.