Lubelskie: Sierpień na granicy – celnicy mieli czego szukać

2023-09-20 9:49
Lubelskie: Sierpień na granicy – celnicy mieli czego szukać
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa/KAS Lubelskie: Sierpień na granicy – celnicy mieli czego szukać

Podrobione świadectwa miareczkowania, nielegalne papierosy i smyczki z drzew gatunków chronionych, to tylko kilka spośród wielu ujawnień na granicy w województwie lubelskim.

Zwierzęta na sfałszowanych dokumentach

Ze sfałszowanymi dokumentami zwierząt towarzyszących, kotów i psa, próbowały wjechać przez przejście graniczne w Hrebennem trzy podróżne z Ukrainy. Funkcjonariusze zakwestionowali okazane do kontroli świadectwa miareczkowania, tj. dokumenty potwierdzające badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Podejrzenia funkcjonariuszy co do oryginalności dokumentów wzbudziły przede wszystkim same druki sprawozdań. Wykonane były na zwykłym papierze bez włókien ochronnych. Sprawy zostały przekazane policji w Tomaszowie Lubelskim.

Papierosy bez akcyzy

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej w sierpniu 2023 r. udaremnili przemyt ponad 40 tys. paczek nielegalnych papierosów. Tytoniowa kontrabanda „jechała” pojazdami ciężarowymi, osobowymi, autokarami i pociągami.

Dla przykładu funkcjonariusze z przejścia drogowego w Terespolu podczas kontroli dwóch autokarów zabezpieczyli 600 paczek papierosów ukrytych w specjalnych skrytkach – w podłodze pod kokpitem, pod siedzeniem nad toaletą. Kierowca jednego z pojazdów został ukarany mandatem karnym w kwocie 7,3 tys. zł. W drugim przypadku została wszczęta sprawa karna skarbowa. 6 tys. zł mandatu otrzymał natomiast kierowca osobowego BMW, który w siedzeniach ukrył ponad 300 paczek wyrobów tytoniowych. Do zdarzenia doszło również w Oddziale Celnym Drogowym w Terespolu.

Z kolei w Oddziale Celnym w Koroszczynie w tylnej ścianie kabiny ciągnika siodłowego funkcjonariusze znaleźli 540 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kierowca przyznał się do próby przemytu. Na poczet grożącej kary funkcjonariusze zabezpieczyli 10 tys. zł.

Nielegalne papierosy zostały zatrzymane i trafią do zniszczenia.

Chronione instrumenty

 Funkcjonariusze z Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie skontrolowali przesyłkę nadaną w Chinach. Odbiorcą był mieszkaniec Lublina.

Paczka zawierała 15 smyczków do instrumentów. Jak się okazało przedmioty wykonane były z drewna brazilwood i pernambuko, czyli z gatunków chronionych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

W związku z brakiem odpowiednich dokumentów towar został zabezpieczony. Postępowanie prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy.

Źródło: KAS Lublin