Lubelskie - świadczenie 500 plus, czas na nowe wnioski

2023-02-01 12:37
Lubelskie - świadczenie 500 plus, czas na nowe wnioski
Autor: ZUS

Już wystartował. W całej Polsce ruszył dziś nabór wniosków o przyznanie 500 plus na następny okres świadczeniowy. Ze wsparcia nadal też mogą korzystać dzieci ukraińskich uchodźców.

Składane od dziś wnioski dotyczą nowego okresu świadczeniowego. Obejmuje on termin od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.  

- Wnioski najlepiej złożyć do końca kwietnia, bo taki termin gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Aby go otrzymać, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną - mówi Maciej Raszewski z oddziału ZUS Lublin.

Wniosek o świadczenie można złożyć tylko elektronicznie. Rodzice i opiekunowie dzieci mogą to zrobić na kilka sposobów.

- Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS dostępnej na urządzenia mobilne, jak też przez portal Emp@tia, czy bankowość elektroniczną, jeśli bank ma taką usługę - dopowiada Raszewski.

ZUS przypomina, że 500 zł przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko, bez względu na dochód rodziny. Ze wsparcia nadal też mogą korzystać ukraińskie rodziny.

- Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju w związku z działaniami wojennymi mogą złożyć taki wniosek na specjalnym formularzu SW-U, przygotowanym w języku ukraińskim. Wnioski są przyjmowane poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Świadczenie przysługuje również obywatelom Unii Europejskiej i krajów EFTA, a także innym cudzoziemcom, o ile mają legalny dostęp do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć taki dokument - zaznacza Raszewski.

Złożenie wniosku do 30 kwietnia to dla wszystkich gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. ZUS podaje też, do kiedy można składać wnioski, by nie stracić żadnego świadczenia.

- Rodzicom, którzy złożą wniosek do 30 kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie do końca czerwca. Jeśli złożą wniosek w maju, to dostaną środki do końca lipca, ale nadal z wyrównaniem za czerwiec. Jeśli w czerwcu, to ZUS wypłaci świadczenie do końca sierpnia, także z wyrównaniem kwot od czerwca. Potem będą mniejsze wyrównania. Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu, to ZUS wypłaci środki do końca września, z wyrównaniem od lipca. Jeśli zaś rodzic zawnioskuje w sierpniu, to świadczenie zostanie mu wypłacone do końca października, a wyrównanie będzie od sierpnia - podkreśla Maciej Raszewski z lubelskiego oddziału ZUS.

Szczegóły są dostępne na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.