Lubelskie - sypnęło śniegiem, utrudnienia na drogach

2022-11-24 8:12
Lubelskie - sypnęło śniegiem, utrudnienia na drogach
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Na Lubelszczyźnie trudne warunki drogowe. W regionie występują intensywne opady śniegu, doszło już do kilku wypadków.

Utrudnienia na trasach Lubelszczyzny występują od rana. Do wypadku doszło, m.in. na S12. W Piaskach Wielkich zderzyły się 2 ciągniki siodłowe z naczepą.

- Droga jest zablokowana. Poszkodowanych nie ma, ale występują utrudnienia na jezdni w kierunku Chełma - mówił nam rano oficer dyżurny lubelskiej straży pożarnej, Piotr Kołtun​.

Poranne komplikacje wystąpiły także na S19. W Zemborzycach Tereszyńskich tir uderzył w barierę energochłonną i zablokował pas w kierunku Rzeszowa.

- W Zemborzycach Tereszyńskich zderzyły się też dwie osobówki, co spowodowało utrudnienia w stronę Dorohuska​. Do następnego wypadku doszło na S12 w Snopkowie pod Lublinem. Po zderzeniu dwóch ciężarówek występują utrudnienia w kierunku Chełma i Zamościa - informuje Bożena Czochańska z Punktu Informacji Drogowej GDDKiA.

Do wypadku doszło również w Ćmiłowie na DW 835. Tam osobówka wpadła w poślizg. Jest ślisko, w ruch idą łopaty, sól i piasek. Mieszkańcy już trochę narzekają.

- Jest fatalnie. Mam nadzieję, że drogowcy szybko odśnieżą drogi. Niektórzy już odśnieżają. Na pewno warto zwolnić i zachować odległości między samochodami - mówią kierowcy.

O rozwagę apeluje też policja. Na drogach województwa lubelskiego występują dość trudne warunki i zdecydowanie trzeba zwolnić.

- Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków, szczególnie przy takich warunkach. Lepiej dojechać kilka minut później niż wcale - mówi mł. asp. Kamil Karbowniczek.

Na Lubelszczyźnie drogi są odśnieżane i przejezdne. Samorządy przystąpiły też do zimowego utrzymania tras. Tak jest, np. w Lublinie.

- Obecnie w odśnieżanie ulic i chodników zaangażowanych jest 40 specjalistycznych pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Ponadto na terenach objętych stałym utrzymaniem pracują brygady realizujące odśnieżanie ręczne - informuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Warunki na drogach mają też wpływ na kursowanie miejskiej komunikacji. Jak jednak zapewnia ZTM - wszystkie linie są obsługiwane zgodnie z rozkładem jazdy.

- Wszystkie pojazdy wyjechały na trasy z zajezdni. Niemniej z uwagi na sytuację drogową występują opóźnienia w kursowaniu. Sięgają one w tym momencie maksymalnie 20-30 minut - podaje rzecznik ZTM w Lublinie, Monika Fisz.

Na Lubelszczyźnie opady śniegu mają występować przez cały dzień​.