Lubelskie - Ukraińcy w rodzinnym programie 500 plus

2022-04-13 9:30
Lubelskie - Ukraińcy w rodzinnym programie 500 plus
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Potrzebują pieniędzy i składają wnioski. Ukraińscy uchodźcy stawiają na program 500 plus.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w całym kraju wpłynęło już ponad 230 tysięcy ukraińskich wniosków. Zainteresowanie widać, m.in. w Lubelskiem.

- Z samego województwa od obywateli Ukrainy wpłynęło ponad 9 tysięcy wniosków. Dotyczą 11,5 tysiąca dzieci - mówi rzecznik ZUS Lublin, Małgorzata Korba.

Wśród Ukraińców aktualnie największe zainteresowanie programem występuje w Lublinie, a także w powiatach: puławskim, zamojskim, biłgorajskim i lubartowskim.

- Kwalifikacja do programu odbywa się na identycznych zasadach, jak u Polaków. Z zastrzeżeniem, że świadczenie przysługuje wtedy, kiedy uchodźca przebywa z dziećmi w Polsce - dodaje Korba.

Uchodźcy otrzymają świadczenie po uzyskaniu numeru PESEL. Same wnioski mogą złożyć w języku ukraińskim, ale tylko przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Mogą wnioskować na dwa okresy rozliczeniowe. Bieżący - który obowiązuje do końca maja - i na następny - od czerwca do końca maja 2023 roku - zaznacza rzecznik ZUS Lublin.

Rodzinny program 500 plus cieszy się też dużym zainteresowaniem u Polaków. Do ZUS złożyli już ponad 155 tysięcy wniosków obejmujących 235 tysięcy dzieci.