Lubelskie - w maju będzie dostępny nowy odcinek S19

2022-05-11 12:53
Lubelskie - w maju będzie dostępny nowy odcinek S19
Autor: GDDKiA

Ma być przejezdny jeszcze w tym miesiącu. Nowy odcinek Via Carpatii coraz bliżej otwarcia.

Chodzi o fragment S19 na trasie Lublin-Rzeszów między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem. Odcinek liczy 20 km i ma być dostępny dla kierowców w drugiej połowie maja.

- Jest to ostatni, najdłuższy z sześciu odcinków trasy S19, które ostatnio były budowane w naszym regionie - mówi rzecznik GDDKiA w Lublinie, Łukasz Minkiewicz.

Trasa będzie spełniać najwyższe standardy. Ułożono na niej 2 mln m² masy bitumicznej, a do budowy obiektów mostowych wykorzystano 2,5 tysiąca ton stali i 23 tysiące m³ betonu.

- Droga będzie mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Ma 17 obiektów inżynierskich w tym 12 wiaduktów, a także most, 2 kładki i przejścia dla zwierząt - wymienia Minkiewicz.

Na trasie kierowcy będą mieć do dyspozycji dwa Miejsca Obsługi Pasażerów. Powstaną w miejscowościach Obroki i Rudnik. Obecnie trwają prace przy ich budowie.

- Trwają też prace wykończeniowe. To, m.in. montowanie ogrodzeń i malowanie oznakowań poziomych - dodaje rzecznik lubelskiego oddziału GDDKiA.

Po otwarciu drogi przejazd autem z Lublina do Rzeszowa zajmie około 1,5 godziny. A będzie to część międzynarodowej trasy Via Carpatia liczącej kilka tysięcy kilometrów.

- Jest to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Są już zabezpieczone fundusze na całość realizacji polskiego odcinka - zapewnia resort infrastruktury.

Na terenie Polski Via Carpatia osiągnie około 700 km. Obecnie w eksploatacji jest nieco ponad 205 km, a w realizacji ponad 280 km.