Lubelskie - walka i taktyka, czyli ćwiczenia rotacyjne 2 LBOT

2024-02-21 12:32
Lubelskie - walka i taktyka, czyli ćwiczenia rotacyjne 2 LBOT
Autor: 2 LBOT

Szkolili umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii i medycyny pola walki. Lubelscy terytorialsi wzięli udział w ćwiczeniach rotacyjnych.

Szkolenia przeszło w sumie 700 żołnierzy z dwóch kompanii. Na co dzień działają w batalionach lekkiej piechoty Lublina, Dęblina, Kraśnika i Zamościa.

- Żołnierze z 215 kompanii lekkiej piechoty korzystali, m.in. ze sztolni, która stała się doskonałą scenerią do symulacji walki w krótkim dystansie w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto żołnierze doskonalili techniki linowe wykorzystywane podczas pokonywania przeszkód terenowych czy działań ratowniczych. Szlifowali również umiejętności strzeleckie na broni etatowej, manualną obsługę broni, prowadzenie ognia zza przesłon, na zmęczeniu i w ruchu - mówi oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kpt. Marta Gaborek.

Z kolei terytorialsi z 211 kompanii lekkiej piechoty przeszli intensywne szkolenie medyczne. Ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

- Szkolili również ewakuację medyczną rannego z pola walki oraz posługiwanie się wyposażeniem Indywidualnego Pakietu Medycznego. Celem tego typu zajęć jest budowanie zaufania żołnierzy do własnych umiejętności medycznych oraz siły i odporności psychicznej. Kolejnym ważnym elementem weekendowego szkolenia była topografia w formie praktycznego treningu orientacji w terenie, co stanowi istotny element umiejętności bojowych każdego żołnierza - dodaje kpt. Gaborek.

Szkolenia rotacyjne terytorialsów odbyły się w ich stałych rejonach odpowiedzialności. Jest to jeden z etapów nauki wojskowego rzemiosła w trzyletnim cyklu szkoleniowym WOT.

- Siłą i atutem żołnierzy OT jest bardzo dobra znajomość terenu, który mają wspierać, ochraniać i bronić. Są to obszary, z których pochodzą, gdzie mieszkają, pracują i uczą się. Dla lubelskich terytorialsów znajomość terenu jest podstawą sukcesu prowadzonych działań, zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu - podkreśla oficer prasowy 2 LBOT.

Jednocześnie Brygada zachęca nowych ochotników do wejścia w struktury WOT. Najbliższe szkolenia podstawowe dla nowych osób zaplanowane są od 8 do 23 marca.

Anna Opasiak

Mówi oficer prasowy 2 LBOT, kpt. Marta Gaborek