Lubelskie - ZUS ostrzega przed oszustami "na czternastkę"

2022-08-18 9:33
Lubelskie - ZUS ostrzega przed oszustami na czternastkę
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Dmucha na zimne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wkrótce ruszy z wypłatą "czternastek" i już teraz ostrzega przed oszustami.

Oszuści chcą dostać się do domów seniorów i sięgają po różne metody. Wykorzystują też temat świadczeń, stąd ostrzeżenie ZUS-u.

- W sprawie "czternastek" emeryci i renciści nie muszą wypełniać żadnych wniosków. Ich wypłata odbędzie się z urzędu - zaznacza rzecznik lubelskiego oddziału ZUS, Małgorzata Korba.

Reakcja ZUS-u wynika z pojawiających się już przypadków oszustw "na czternastkę". Takie zgłoszenia wystąpiły również na Lubelszczyźnie.

- Oszczędności straciła mieszkanka Zamościa. Wpuściła do domu kobietę, która zaoferowała jej pomoc w wypełnieniu dokumentów w sprawie czternastej emerytury - dodaje Korba.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że aby otrzymać przysługujące świadczenie, seniorzy właściwie nic nie muszą robić.

- Nie muszą składać żadnych wniosków, pism ani dokumentów w sprawie "czternastek". Wystarczy zaczekać na wypłatę - dodaje rzeczniczka.

Pierwsze "czternastki" seniorzy dostaną do 25 sierpnia, pozostałe we wrześniu​. Przysługują tym, którzy mają: emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne i świadczenie Mama 4+.