Lublin - 27. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

2023-11-07 8:34
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca 2023 - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca 2023 - plakat wydarzenia

To najstarszy i największy festiwal tańca współczesnego w Europie Wschodniej. Celem imprezy jest ukazanie niezwykłego bogactwa i różnorodności zjawisk tanecznych. Widzowie w tej edycji zobaczą nie tylko znanych tancerzy, ale także zaczynających swoją karierę. Wydarzenia potrwają od 9 do 13 listopada.

Festiwal pod nazwą Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca realizowany jest od 26 lat i jest to jedyny w Polsce festiwal tańca organizowany nieprzerwanie rok po roku od listopada 1997. 

Hanna Strzemiecka, powołując do życia MSTT przed wielu laty, od samego początku stwarzała przestrzeń do współobecności różnorodnych głosów, tak na poziomie artystycznym, jak i koncepcyjnym. 

Znany na całym świecie francuski wizjoner nowego cyrku i tańca po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Podczas 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca artysta zaprezentuje program etiud przygotowany specjalnie na festiwal w Lublinie.

Yoann Bourgeois to twórca zapadających w pamięć poetycko-filozoficznych obrazów ruchowych. Podczas 27. MSTT zobaczymy go w pokazie zatytułowanym „Nieosiągalny punkt zawieszenia”.

 - To będzie nie tylko pokaz prawdziwego kunsztu i wrażliwości, ale również metaforyczne spojrzenie w przyszłość i poszukiwanie nowego wymiaru tańca, co znakomicie wpisuje się w założenia tegorocznej edycji festiwalu - zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Spektaklem otwarcia będzie „The Dancing Public”, gdzie Mette Ingvartsen bada ekstatyczny ruch w ramach spotkań towarzyskich. Tancerka przekracza granice między sceną a miejscem dla publiczności, zachęcając uczestników do wspólnego odczuwania, zabawy i tańca.

W tegorocznym programie duże znaczenie mają pokazy nowego cyrku, który przeżywa swój rozkwit, zarówno w Lublinie, jak i całej Europie.  Spotkamy się z choreografem, który niejednokrotnie pojawiał się na festiwalu. Paweł Grala oraz Fundacja Sztukmistrze zaprezentują spektakl „Gradient”. To niezwykle różnorodne widowisko – na scenie, obok licznych form ruchu, zobaczyć można będzie akrobatykę naziemną, powietrzną, żonglerkę i iluzję optyczną, a piątce tworzących go performerów towarzyszy ożywiona poprzez wizualizacje kilkumetrowa bryła.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie nie mogłyby się obyć bez przestrzeni dla młodych polskich twórców. Wieczór z „Młodą Polską” składa się z prac artystów i artystek tańca wyróżniających się na polskiej i międzynarodowej scenie.

W programie też szereg warsztatów dla tancerzy na różnych poziomach zaawansowania. Zajęcia z technik tanecznych, kompozycji tańca i choreografii poprowadzą goście 27. MSTT.

Festiwalowe spektakle wystawiane będą od 9 do 13 listopada na trzech scenach: Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur i ACKiM UMCS Chatka Żaka.

Szczegółowe informacje i zapisy na warsztaty: mstt.pl