Lublin - "Akcja Zima", czyli drogowe przygotowanie miasta

2022-11-16 13:52
Lublin - Akcja Zima, czyli drogowe przygotowanie miasta
Autor: Urząd Miasta Lublin

Nadchodzi zima, jest plan działania. Miasto Lublin szykuje się na nowy sezon. Jak zapewnia - jest gotowe do szybkiego reagowania.

Lubelski ratusz zapewnia, że służby czekają w gotowości. Akcję podejmą w razie pogorszenia pogody. Nadzór obejmie ulice, chodniki, przystanki i stan infrastruktury.

- W dyspozycji będzie cały sprzęt. To 53 solarki, 22 ciągniki, ładowarki i pługi. Do dyspozycji są też 4 tysiące ton soli drogowej - mówi Justyna Góźdź z Urzędu Miasta.

Zimowym utrzymaniem będą objęte zarówno drogi, jak i tereny miejskie zlokalizowane poza pasem drogowym. W mieście obowiązują trzy standardy odśnieżania.

- W przypadku dróg miasto podzielone jest na 7 rejonów. Ratusz odpowiada za odśnieżanie około 685 km ulic. Z kolei tereny poza pasem drogowym podzielono na 4 rejony. Ich powierzchnia wynosi około 230 ha - wyjaśnia lubelska urzędniczka.

Za każdy z rejonów odpowiada firma wyłoniona w przetargu. To ona zobowiązana jest do realizowania akcji i prowadzenia całodobowych dyżurów.

- Z kolei tereny nie będące w stałym utrzymaniu będą monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb. Odśnieżanie interwencyjne jest realizowane po udrożnieniu terenów objętych stałym utrzymaniem - dodaje Justyna Góźdź.

W akcję utrzymania dróg zaangażowane są firmy wyłonione w przetargu, ale też miejskie jednostki. To Zarząd Dróg i Mostów oraz Wydział Gospodarki Komunalnej. Swoje zadania mają też Straż Miejska i MPK.

- Spółka odpowiedzialna jest za odśnieżanie 780 przystanków komunikacji miejskiej. Udział w akcji biorą również strażnicy miejscy, którzy kontrolują stan infrastruktury - mówi Góźdź.

W ramach lubelskiej "Akcji Zima" stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych poprowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.