Lublin - archidiecezjalny Dom Przyjaźni z Ukrainą

2022-06-13 9:18
Lublin - archidiecezjalny Dom Przyjaźni z Ukrainą
Autor: Caritas AL

Pomaga uchodźcom z Ukrainy. W Lublinie ruszył polsko-ukraiński Dom Przyjaźni. Uruchomiła go archidiecezja lubelska.

Obiekt działa w budynku byłego Wojewódzkiego Domu Kultury i jest pod opieką Caritas. Powstał w odpowiedzi na potrzeby osób, które szukają w Lublinie schronienia.

- Cieszymy się, że możemy taki Dom otworzyć. Jest to taki szczególny czas, mówiąc biblijnie - "kairos". Czas, w którym trzeba działać, bo oni tam walczą nie tylko o własną wolność i niezawisłość, ale także o naszą - mówi lubelski metropolita, abp Stanisław Budzik.

Archidiecezjalny Dom Przyjaźni udziela Ukraińcom pomocy doraźnej, ale też psychologicznej i prawnej. Ma usprawnić prowadzone już wsparcie.

- Do tej pory nasza pomoc była rozrzucona po różnych punktach. Od teraz wszystkie usługi będą prowadzone w jednym miejscu - mówi zastępca dyrektora Caritas w Lublinie, ks. Paweł Zdybel.

W przyszłości placówka ma prowadzić naukę języka polskiego i angielskiego, a także biuro pośrednictwa pracy.

- Planujemy uruchomienie szkoleń zawodowych, żeby uchodźcy mogli jak najszybciej rozpocząć pracę - dodaje ks. Zdybel.

Obiekt mieści się w dawnej siedzibie Wojewódzkiego Domu Kultury. Został użyczony Caritas na rok przez samorząd województwa lubelskiego.

- Liczymy, że będzie to nowy etap w polsko-ukraińskich relacjach. Chcemy z tego spotkania w trudnych czasach budować przyszłość na czasy lepsze, pokojowe - podkreślił abp Budzik.

Polsko-ukraiński Dom Przyjaźni działa przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie. Jest czynny od poniedziałku do piątku między 8:00 a 16:00.