Lublin: Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze do mieszkańców

Betlejemskie Światełko Pokoju 2022
Autor: CDM AL/Katarzyna Stanek Betlejemskie Światełko Pokoju 2022

W weekend Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski! Reprezentacje z hufców i chorągwi zadbały o to, by Światło z Betlejem dotarło na teren województwa lubelskiego. Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2022 – „Światło dla ciebie”. Już 32. raz harcerze dostarczają lampion, w którym płomień użycza nam światła i ciepła.

Lampion chroni ten płomień przed wiatrem, który mógłby go z łatwością zgasić. I o ile w grudniu jest raczej zimno i potrzeba nam więcej ciepła niż nikły płomyk lampki może nam oferować, to nawet tak mały płomień, skutecznie potrafi ogrzać oraz rozjaśnić i oświetlić otoczenie.

ZHP otrzymał Betlejemskie Światełko Pokoju od słowackich skautów. Tradycją jest, że co dwa lata naprzemiennie skauci Polski i Słowacji przekazują sobie Światełko. Historia Betlejemskiego Światełka Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus i gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Z Polski Betlejemskie Światełko Pokoju jest przekazywane także do Niemiec i na Ukrainę.

Razem z Hufiec ZHP Lublin zapraszamy na uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju: 13 grudnia o godz. 19:00 w Archikatedrze lubelskiej. Mszy świętej będzie przewodniczył bp Adam Bab, biskup pomocniczy Archidiecezji lubelskiej, a wspólnie z nim mszę będzie koncelebrował ks. Piotr Wnuczek – kapelan Hufca Lublin – zachęca Bożena Gajos, drużynowa 25 Gromady Zuchowej w Hufcu Lublin.

Oprawę muzyczną w czasie mszy świętej w Archikatedrze lubelski uświetni chór męski BAS CANTO z gminy Niemce, który zaśpiewa także tradycyjną już piosenkę pt. „Światło z Betlejem” podczas przekazania ognia. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Po nabożeństwie w Archikatedrze lubelskiej przejdziemy wszyscy pod Trybunał Koronny na Starym Mieście. To właśnie tam harcerze oficjalnie przekażą mieszkańcom Betlejemskie Światełko Pokoju, które trafi nie tylko do naszych domów, ale także od szkół, urzędów, przychodni, bibliotek i gmin. Zachęcamy do udziału w uroczystości i do wsparcia akcji charytatywnej - zbieramy dary dla potrzebujących: słodycze, ciepłą odzież, artykuły higieniczne, artykuły papiernicze, gry planszowe, słoiczki i kaszki dla niemowląt, a także pampersy, podpaski czy środki chemiczne dla gospodarstwa domowego – wylicza B. Gajos.

Trasę Betlejemskiego Światełka Pokoju w Polsce można śledzić za pomocą serwisu .