Lublin/Bo Byłem Przybyszem - uchodźcy i unikatowa muzyka

2022-06-10 11:50
Lublin/Bo Byłem Przybyszem - uchodźcy i unikatowa muzyka
Autor: AO

To pierwsze polskie utwory dedykowane uchodźcom. W Lublinie powstały muzyczne kompozycje napisane z myślą o uciekających przed wojną.

Za pomysłem stoi duchowny, ks. Mieczysław Puzewicz, a za wykonaniem - Aleksandra Kutrzepa i Natalia Zanni-Lewandowska.

- Powstało Oratorium Jazzowe i Muzyczne Misterium Modlitewne. To nowa inicjatywa w polskiej kulturze, bo były koncerty dedykowane uchodźcom, ale nie było utworów dla nich napisanych - mówi pomysłodawca projektu, ks. Mieczysław Puzewicz.

Prapremiera obu kompozycji odbędzie się 19 czerwca, podczas lubelskich obchodów Światowego Dnia Uchodźcy. Najpierw wystąpi grupa Aleksandra Kutrzepa Quartet.

- Udział w projekcie, to dla mnie ogromna nobilitacja. Szczególnie, że wojna na wschodzie dotyka nas wszystkich - mówi kompozytorka i skrzypaczka, Aleksandra Kutrzepa.

Artystka razem ze swoim Quartetem zaprezentuje Oratorium Jazzowe. Do jego wykonania zaprosiła męski zespół wokalny Kairos.

- Przygotowaliśmy utwory nostalgiczne, pełne emocji, ale też nadziei. Program naszego koncertu obejmuje 9 utworów także eksperymentalnych - dodaje.

Występ odbędzie się 19 czerwca o 16:00 w lubelskim Centrum Kongresowym przy ul. Akademickiej. Będzie płatny, a zysk z biletów trafi na pomoc Ukrainie.

- My z kolei zapraszamy na prawykonanie utworu „Donna nobis pacem - Daj nam swój pokój”. Wykonam go z grupą The Snopkers Ensemble - mówi kompozytorka, Natalia Zanni-Lewandowska.

Koncert rozpocznie się 19 czerwca o 19:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie. Będzie zapisem doświadczeń kompozytorki.

- W wolontariacie miałam okazję do wielu rozmów z Ukraińcami i pokój, to był leitmotiv wszystkich spotkań. Wszyscy pragniemy pokoju i to jest przewodni temat kompozycji - dodaje.

Muzyczne Misterium Modlitewne będzie mieć ekumeniczny charakter, bo na spotkanie ks. Mieczysław Puzewicz zaprosił także grekokatolików i protestantów.

- Nie zabraknie oczywiście samych uchodźców. Im również oddamy głos. Koncert jazzowy będzie przeplatany ich świadectwami - dodaje duchowny.

Za organizację projektu "Bo byłem Przybyszem" odpowiada Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej. Bilety można zakupić w siedzibie organizacji przy ul. Gospodarczej 2 w Lublinie.