Lublin - debaty w sprawie ogrodów społecznych [AUDIO]

2024-04-16 13:03
Lublin - debaty w sprawie ogrodów społecznych
Autor: Urząd Miasta Lublin

Lublin zakłada ogrody społeczne. Miasto rozpoczęło nowy zielony projekt i przypomina o konsultacjach. Trwają do 21 kwietnia.

Trwające obecnie debaty mają określić zasady miejskiego wsparcia dla ogródkowych działań mieszkańców. Chodzi o ogrody organizowane w przestrzeni publicznej.

- Wykiełkował pomysł na uruchomienie systemu wsparcia ogrodów społecznych, czyli zielonych przestrzeni zagospodarowywanych przez grupy mieszkańców, a służących uprawie warzyw, owoców, czy ziół. Uruchamiając konsultacje chcemy wyjść naprzeciw tej potrzebie i określić, jak to będzie wyglądać w Lublinie. O tym chcemy rozmawiać z radami dzielnic i ze wszystkimi osobami, które są zainteresowany tym rodzajem aktywności. Mamy nadzieję, że wspólnie wypracujemy schemat, a do majowego weekendu poznamy regulamin lubelskich ogrodów społecznych i zakres tego wsparcie, które jako Urząd Miasta będziemy świadczyć na rzecz mieszkańców - mówi dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta Lublin, Piotr Choroś.

Ogrody społeczne mają być uzupełnieniem Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W ich tworzenie mogą zaangażować się grupy mieszkańców, organizacje, czy instytucje.

- My nie będziemy narzucać przestrzeni, w których te ogrody mają funkcjonować. Zazwyczaj powstają na miejskich terenach zielonych, które są bezpłatnie użyczane mieszkańcom. To oni zobowiązują się do opieki nad tymi ogródkami, a my działania wspieramy merytorycznie, czy np. w zakresie przygotowania skrzyń do prowadzenia upraw. Będziemy o tym rozmawiać, także posiłkując się pomysłami innych miast - dodaje Choroś.

Konsultacje trwają do 21 kwietnia, a szczegóły są dostępne na stronie: lublin.eu. Tam też Miasto udostępni nagranie ze spotkania z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, które ma już doświadczenie w organizacji ogrodów społecznych.

Anna Opasiak

Mówi dyrektor Biura Partycypacji Społecznej, Piotr Choroś