Lublin - Droga Krzyżowa na Majdanku

2023-03-17 16:00
Droga Krzyżowa na Majdanku - plakat wydarzenia
Autor: KSM AL Droga Krzyżowa na Majdanku 2023 - plakat wydarzenia

Rozważając Mękę Pańską, będzie można przejść szlakiem więźniów niemieckiego obozu zagłady. W Lublinie po raz 23. odbędzie się Droga Krzyżowa na Majdanku. Nabożeństwo na terenie byłego obozu koncentracyjnego ma znaczenie nie tylko religijne.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej wraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie zapraszają na wyjątkową Drogę Krzyżową. 

 - W tym roku po raz XXIII będziemy wspólnie rozważać Mękę Pańską w oparciu o wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego. Motywem przewodnim jest jedność chrześcijan. Chcemy też wspierać modlitwą naszych sąsiadów z Ukrainy. Sam św. Jan Paweł II nawoływał nas do gorliwej modlitwy o potrzebne łaski, dlatego też chcemy łączyć się w modlitwie i wypraszać pokój i wsparcie dla naszych cierpiących braci. W tym szczególnym czasie pamiętajmy o ludziach, którzy, niosąc swój krzyż, nie zapomnieli o tym, że obok nich jest drugi człowiek - czytamy na profilu KSM AL.

Droga Krzyżowa na Majdanku odbędzie się w piątek 31 marca o godzinie 18.00. Hasłem spotkania jest cytat z Psalmu 82 -,,Ja rzekłem: bogami jesteście”.

– Majdanek to miejsce, gdzie ludzkie życie, ludzka godność została wtłoczona w błoto. Bł. Jan Paweł II nazwał kiedyś obóz w Auschwitz Golgotą naszych czasów, te słowa możemy odnieść również do tego miejsca, do tej Golgoty. Bo wszędzie gdzie cierpi człowiek, jest Chrystus, idzie jego drogą i niesie jego krzyż – mówi abp Stanisław Budzik.

 W niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku, zginęło ponad 200 tys. osób trzydziestu narodowości.