Lublin/Drohobycz - otwarcie szpitala rehabilitacyjnego dla ofiar wojny [AUDIO]

2024-03-08 12:13
Lublin/Drohobycz - otwarcie szpitala rehabilitacyjnego dla ofiar wojny
Autor: zdjęcie organizatora

Powstał przy wsparciu Polaków z Lublina. Ukraiński szpital w Drohobyczu zostanie oficjalnie otwarty. Placówka leczy ofiary wojny, a działa dzięki pomocy lubelskich firm i wolontariuszy.

Idea budowy szpitala zrodziła się zaraz po wybuchu wojny. O wsparcie greckokatolicka Caritas diecezji samborsko-drohobyckiej poprosiła Centrum Wolontariatu w Lublinie.

- Budowę szpitala uznaliśmy za cenne działanie. W obliczu wojny i ofiar, które ona za sobą pociąga, potrzeba placówki, która pozwalałaby na rehabilitację. Kiedy zaproponowano nam współpracę przy wznoszeniu i urządzaniu tego szpitala, od razu przystąpiliśmy do zbierania funduszy. W pomoc włączyło się wiele lubelskich firm, tym samym jest to też piękny pomnik lubelskiego biznesu. Jego przedstawiciele również wezmą udział w otwarciu placówki - mówi inicjator budowy szpitala ze strony polskiej, ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Medyczną placówkę prowadzi w Ukrainie greckokatolicka Caritas diecezji samborsko-drohobyckiej. Obiekt został też niedawno wyposażony w specjalistyczna windę dla pacjentów.

- Jest to szpital rehabilitacyjny dla cywilów i wojskowych, ale też dla uchodźców wewnętrznych, którzy przenieśli się w bezpieczniejszą część Ukrainy. Placówka ma służyć osobom, które potrzebują rehabilitacji wskutek odniesionych ran, czy też wskutek wieku, czy chorób. Są tam też kierowani żołnierze, którzy nadużywali alkoholu i potrzebują detoksu - dodaje ks. Mieczysław Puzewicz.

Szpital w Drohobyczu zostanie oficjalnie otwarty i poświęcony we wtorek, 12 marca. W uroczystości wezmą też udział tamtejszy bp Jarosław Pryriz i bp lubelski Adam Bab.

Rozmowa Anny Opasiak z ks. Mieczysławem Puzewiczem