Lublin - dworzec kolejowy w finałowej "dziesiątce"

2022-10-13 9:43
Lublin - dworzec kolejowy w finałowej dziesiątce
Autor: dworzec-roku.pl

Są z północy i południa, wschodu i zachodu. Dziesięć dworców kolejowych w finale ogólnopolskiego konkursu "Dworzec Roku 2022". Na liście znalazł się, m.in. Lublin Główny. Internauci już mogą głosować.

Konkurs ma promować kolej, bo to ekonomiczny transport. Ten musi jednak spełniać określone standardy i odpowiadać pasażerom. Nie inaczej jest z kolejowym dworcem.

- Dzisiejsze budynki dworcowe bardzo się zmodernizowały. Nasza inicjatywa ma pokazać, że polski sektor kolejowy zmienia się na lepsze - mówi Karina Reda z Fundacji ProKolej.

Organizacja przygotowała konkurs wspólnie z Fundacją Grupy PKP. Ogłaszając plebiscyt jego koordynatorzy wskazują na jeszcze kilka innych celów przedsięwzięcia.

- Tym konkursem chcemy pokazać, że kolej inwestuje w standardy obsługi podróżnych, ale też to, że monitoruje opinie swoich klientów i bierze ich zdanie pod uwagę - dodaje Reda.

Najpierw jednak organizatorzy oddali głos ekspertom i to oni zdecydowali o wyborze finałowej "dziesiątki". Wcześniej wizytowali obiekty dworcowe i przeprowadzili ich audyt.

- Pod uwagę brali funkcjonalność budynków, ich architektoniczną wartość, a także komfort podróżnych i udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności - podkreśla Karina Reda.

Jak zaznacza - to właśnie te kryteria zdecydowały, jakie miejsca trafiły do finału. A jest to dziesięć kolejowych dworców w Polsce. Na listę trafił, m.in. Lublin Główny.

- Przy wyborze miejsc braliśmy pod uwagę również to, czy w budynkach jest dostępna oferta komercyjna i niekomercyjna, a także na jakim jest poziomie - mówi przedstawicielka Fundacji.

Finałowa "dziesiątka" dworców kolejowych jest już znana, teraz konkurs wchodzi w następny etap. Najlepszy obiekt wybierze jury, ale - uwaga - głos mają też internauci.

- W konkursie są przyznawane dwie nagrody. Tytuł "Dworca Roku" otrzyma obiekt wybrany przez niezależne jury. Z kolei dworzec, który otrzyma najwięcej głosów od internautów, otrzyma "Nagrodę Publiczności" - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Głosować można do końca października na stronie: dworzec-roku.pl. Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 17 listopada w trakcie Kongresu Kolejowego w Warszawie.