Lublin: Ekumeniczny Koncert Kolęd

2023-01-12 10:46
Ekumeniczny Koncert Kolęd w Lublinie 2023
Autor: Urząd Miasta Lublin Ekumeniczny Koncert Kolęd w Lublinie 2023

Miasto Lublin zaprasza na Ekumeniczny Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych Różnych Tradycji Chrześcijańskich, który odbędzie się w sobotę (21 stycznia) o godzinie 15.30 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Pieśni na Boże Narodzenie mieszkańcy zaśpiewają wspólnie z lubelskimi chórami. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie są do odebrania w kasie Filharmonii.

Tradycyjnie Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych Różnych Tradycji Chrześcijańskich odbędzie się podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku przebiega pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości”.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią, mieszkańcy Lublina mogą ponownie spotkać się, aby kolędować w duchu wspólnoty różnych wyznań chrześcijańskich. Kolędy, pieśni bożonarodzeniowe, pastorałki tradycji prawosławnej, ewangelickiej i katolickiej w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim usłyszymy w wykonaniu wspaniałych, lubelskich chórów. Będzie to też okazja do wspólnego śpiewania, co jest nieodłącznym elementem przeżywania niezwykłego czasu świąteczno-noworocznego – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Kolędy i pieśni zaśpiewają:

Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w LubliniePierwsza próba reaktywowanego po ponad 60. latach chóru parafialnego odbyła się 22 października 2007 roku. Chór ma charakter ekumeniczny, chórzystami są przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, a ich wspólnym celem jest śpiew oraz budowanie postaw tolerancji, szacunku do bliźniego i przełamywanie stereotypów związanych z odrębnością wyznaniową. Zespół prezentuje różnorodny repertuar – od klasycznych utworów, przez kanony z Taizé, po muzykę gospel. Od początku kieruje nim dyrygent i organista dr Adam Załęski.

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w LublinieJest to chór parafialny, którego działalność skupia się głównie na zapewnieniu oprawy muzycznej nabożeństw w lubelskiej Katedrze Prawosławnej. Chór koncertuje w Polsce i poza jej granicami prezentując kulturę muzyczną Kościoła Wschodniego, szczególnie prawosławnych tradycji wokalnych Podlasia Wschodniego i Chełmszczyzny. W repertuarze ma pieśni liturgiczne i paraliturgiczne różnych tradycji prawosławia. Od 2002 roku jego dyrygentem jest lektor Andrzej Boublej – absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Prowadził chóry prawosławne w Bielsku Podlaskim, Warszawie, Sztokholmie (Szwecja) i Cleveland (USA).

Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores LublinensesZostał powołany 23 maja 2015 roku, ma swoją siedzibę przy Parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Dyrygentem i dyrektorem chóru jest ks. Attila Ádám Honti – dyrygent, organista koncertmistrz, kontratenor o skali i barwie sopranu, absolwent Instytutu Muzykologii KUL, gdzie ukończył organy w klasie dr Jadwigi Kowalskiej oraz dyrygenturę u prof. Grzegorza Pecki. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystych liturgii w Archidiecezji. Chór koncertuje w Polce i za granicą, posiada liczne nagrania audio oraz video zarówno dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych.

Wstęp na koncert wymaga okazania bezpłatnej wejściówki, które są do odebrania w kasie Filharmonii im. H. Wieniawskiego, przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 5. Kasa czynna jest w godz. 12.00-18.00 oraz na 2 godziny przed każdym koncertem. W poniedziałek kasa jest nieczynna.

Źródło: Urząd Miasta Lublin