Lublin - finał 44. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-08-16 9:19 Anna Opasiak
Lublin - finał 44. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę
Autor: zdjęcie organizatora

Przeszła do historii. 44. Piesza Pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę​ w niedzielę dotarła do celu. W tym roku na szlak wyszło w niej blisko tysiąc pątników.

Po dwóch latach pandemicznej przerwy, w tym roku pielgrzymi wrócili na typowy szlak pielgrzymkowy. W drodze spędzili 12 dni. Jak mówią - z korzyścią.

- Na szlaku stworzyliśmy wielką rodzinę. To był wyjątkowy czas i miejmy nadzieję, że teraz będzie owocować. Planujemy, że spotkamy się również za rok - mówią nam tegoroczni pątnicy.

Pierwsze plany przyszłorocznej pielgrzymki są już podjęte. Jak mówi jej przewodnik, ks. Mirosław Ładniak - znów odbędzie się w tradycyjnej formule.

- Pielgrzymka wraca na stare, dobre tory. W tym roku u ludzi było jeszcze widać lęk związany z pandemią, ale wracamy do tradycyjnego pielgrzymowania i już teraz zapraszam wszystkich za rok - zaznacza ks. Ładniak.

Pielgrzymka zgromadziła blisko tysiąc osób. Ich drogę pobłogosławił lubelski metropolita. Abp Stanisław Budzik wyprowadził pielgrzymkę z Lublina, a potem wprowadził ją na Wały.

- Ta droga, to wielka radość. Cieszę się, że mogłem tej pielgrzymce towarzyszyć i wprowadzić ją na Jasną Górę, gdzie Bóg wybrał szczególne miejsce swojej łaski, dając nam Matkę Najświętszą ku obronie naszego narodu - mówił abp Stanisław Budzik.

Na szlaku pątnikom towarzyszył także ks. Krzysztof Podstawka - ojciec duchowny pielgrzymów i dyrektor Radia Plus Lublin. Relacjonował przebieg pielgrzymki i był jej uczestnikiem.

- To było piękne doświadczenie. Pokazuje żywy Kościół, który ciągle jest potrzebny człowiekowi. Pomimo zawirowań i kryzysów ciągle potrzeba Kościoła, który jest wspólnotą w drodze - mówił ks. Podstawka.

Na radiowe relacje w studiu już popielgrzymkowym zapraszamy dziś po 17:00​. Ducha pielgrzymki będzie też można przeżyć w następną sobotę podczas Pikniku Pielgrzymkowego.

- Będziemy wspominać i podsumowywać pielgrzymkę, ale też modlić się i śpiewać utwory pielgrzymkowe - zapowiada ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki i proboszcz lubelskiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli.

Piknik Pielgrzymkowy odbędzie się 27 sierpnia na terenie parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Gwiazdą wieczoru będzie Tomek Kamiński.