Lublin - finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

2023-09-15 13:35
Prof. Julian Gembalski zagra w kościele pw. Świętego Krzyża w Lublinie
Autor: mat. organizatora Prof. Julian Gembalski zagra w kościele pw. Świętego Krzyża w Lublinie

​Będą dwa instrumenty i muzyka epoki baroku. Melomanów w Lublinie czeka wyjątkowe wydarzenie. W kościele pw. Świętego Krzyża dobiega końca X jubileuszowa edycja Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas finałowego spotkania zagra prof. Julian Gembalski.

17 września odbędzie się ostatni z koncertów tegorocznego cyklu Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Za kontuarem organów kościoła pw. Świętego Krzyża i fisharmonią firmy Mustel zasiądzie prof. Julian Gembalski.

Profesor Julian Gembalski to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, Andre Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 25 płyt, w tym cztery z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską, a od 1991 roku realizuje cykl nagrań radiowych pt. "Antologia Organów na Górnym Śląsku", w którym nagrał już ok. 90 organów regionu. Obok działalności artystycznej i kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Jest autorem licznych publikacji i projektów organów. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda "Lux ex Silesia". Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Julian Gembalski jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 był Rektorem swej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowo-wschodniej muzeum organów.

X edycja Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej to czas na małe podsumowanie. Podczas dziewięciu edycji cyklu odbyły się 42 koncerty. Wystąpiło 32 organistów z sześciu krajów (Polska, USA, Hiszpania, Włochy, Austria, Ukraina). Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Lublinie. Od drugiej edycji koncerty odbywają się w kościele p.w. Świętego Krzyża w Lublinie dzięki uprzejmości księdza proboszcza Mariana Dumy. Organami natomiast od pierwszej edycji opiekuje się Pan Krzysztof Deszczak. Koncerty nie mogłyby się odbywać bez wsparcia finansowego Miasta Lublin.

Finałowy Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się 17 września o 19.00 w kościele przy ul. Pogodnej w Lublinie - wstęp jest wolny.

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus.