Lublin - finał wakacyjnych koncertów w kościele na Czubach
Dobiega końca wakacyjny cykl koncertów w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie. 27. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby nawiązywał w tym roku do postaci Mikołaja Kopernika oraz rocznicy papieskiej wizyty Jana Pawła II w świątyni na Czubach.
Koncert finałowy – XXVII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin - Czuby 2023.
Program artystyczny: Jan Paweł II "Totus Tuus”, światowej sławy duet Jacek Wójcicki – śpiew, aktor i Alicja Węgorzewska – śpiew, Bogdan Kierejsza - skrzypce, Robert Grudzień – organy, piano.
Początek koncertu w sanktuarium Świętej Rodziny na Czubach 30 sierpnia o godzinie 19.00. Wstęp jest wolny.
Parafia Świętej Rodziny na lubelskich Czubach od 36 lat wdraża w życie i przypomina nauczanie św. Jana Pawła II. To właśnie tu 9 czerwca 1987 roku wokół ołtarza polowego zgromadziły się tłumy wiernych. Tego dnia padły słynne słowa „Ileż to wspomnień historycznych przychodzi na myśl, gdy jestem w mieście, w którym chrześcijaństwo ma tysiąc lat tradycji, w mieście, które było miejscem unii Polski z Litwą w roku 1569, w mieście, które przeżyło tyle wojen, najazdów i zniszczeń. Ich symbolem jest Majdanek, gdzie miałem okazję zatrzymać się dziś rano z głębokim przejęciem. Wyrażam radość, że Lublin żyje, że się rozwija; powstają w nim nowe dzielnice i nowe kościoły. Wyrażam radość, że jest miastem pięciu wyższych uczelni”. Pamiątką pobytu Ojca Świętego na lubelskich Czubach jest festiwal organowy. Ta inicjatywa to wcielenie w życie innych słów św. Jana Pawła II, że Kościół potrzebuje sztuki i artystów i poprzez sztukę przekazuje przesłanie Ewangelii.
– Każdy z nas, ludzi wierzących ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to oczywiście Jego pielgrzymki do Polski w tym ta z 1987 roku, kiedy odwiedził Lublin. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas Jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP II. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów – przyznaje Robert Grudzień dyrektor festiwalu. Dodaje, że to bardzo ważne zadanie szczególnie w dzisiejszych czasach.