Lublin - "Finansoaktywni" w tym roku o podatkach [AUDIO]

2024-04-23 9:32
Lublin - Finansoaktywni w tym roku o podatkach
Autor: zdjęcie organizatora

Tematem są podatki, budżet i pieniądze. Resort Finansów zachęca szkoły podstawowe do udziału w "Finansoaktywnych". To ogólnopolski program, który ma pomóc uczniom w zrozumieniu kwestii podatkowych.

"Finansoaktywni" to edukacyjny program. Tegoroczna, 9 już edycja, mówi o podatkach, budżecie i pieniądzach. Ma pomóc uczniom w zrozumieniu ich istoty.

- Celem tegorocznej edycji jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat znaczenia podatków w życiu codziennym. Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych będą mieli okazję zapoznać się z różnymi rodzajami podatków oraz zrozumieć mechanizmy ich funkcjonowania. Ponadto dowiedzą się, jak podatki wpływają na kształtowanie budżetu państwa, a poprzez analizę uchwał budżetowych swoich gmin, przekonają się, że dochody z podatków mają wpływ na rozwój ich lokalnych społeczności - mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Michał Deruś.

Dodatkowo - poza realizacją programu w szkołach - wybrani uczniowie mogą wziąć udział w konkursie. W tej kwestii jest tylko kilka wytycznych.

- W pierwszym etapie programu nauczyciele prowadzą lekcje w swoich klasach, wykorzystując przygotowane materiały edukacyjne i zachęcając uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Następnie zespoły składające się z trojga uczniów mają przygotować prace konkursowe, czyli krótkie filmy trwające maksymalnie 3 minuty, dotyczące zagadnień związanych z podatkami. W czerwcu zwycięzcy zostaną zaproszeni na dwudniową wycieczkę do Warszawy, wezmą też udział w uroczystej gali finałowej, podczas której zaprezentują swoje prace i odbiorą nagrody - dodaje Deruś.

Zgłoszenia trwają do 6 maja. Formularze powinni wypełniać nauczyciele. Szczegóły są dostępne na stronie "Finansoaktywnych".

Anna Opasiak

Materiał Anny Opasiak - mówi Michał Deruś