Lublin - Forum Polsko-Ukraińskie w czasie wojny

2022-08-21 10:11
Lublin - Forum Polsko-Ukraińskie w czasie wojny
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Będą rozmowy o wojnie i potrzebie wzmocnionej współpracy. W Lublinie rusza dziś pięciodniowe Forum Polsko-Ukraińskie z udziałem NGO'sów.

Forum ma pogłębić prowadzoną już współpracę lubelskiego wolontariatu z ukraińskimi organizacjami. Na pierwsze zjadą przedstawiciele greckokatolickiej Caritas w Drohobyczu.

- To spotkanie rozpocznie nowy etap naszej współpracy. Będziemy pracować nad uruchomieniem nowych projektów - mówi inicjator i przedstawiciel polskiej strony spotkań, ks. Mieczysław Puzewicz.

Spotkania będą mieć także drugi wymiar. Uczestnicy Forum podejmą debatę nad kształtem polsko-ukraińskich relacji.

- Pewne kwestie ustalają prezydenci państw, ale my chcemy ten wątek podjąć na gruncie społeczeństwa obywatelskiego. Aktualnie w relacjach obu państw zachodzą zmiany i chcemy im nadać konkretny kierunek społeczny - dodaje duchowny.

Podczas Forum nie zabraknie także rozmów o pomocy Ukrainie w czasie wojny. Lubelski wolontariat organizuje na wschód transporty darów, ale też wspiera budowę szpitala z przychodnią.

- To są bardzo ważne działania, ale wiążą się z ogromnymi kosztami. W tej kwestii też będziemy szukać rozwiązań - mówi współorganizatorka Forum, Jolanta Woźniak z Centrum Wolontariatu.

Ze szpitala skorzystają ukraińscy uchodźcy, którzy uciekli z terenów wojennych na zachód Ukrainy. Wsparcia udzielają im ukraińskie NGO’sy skupione wokół greckokatolickiej Caritas.

- Podczas Forum będziemy mogli posłuchać ich relacji z podejmowanych działań, ale także spojrzeć w przyszłość z perspektywą na czas już powojenny - dodaje wolontariuszka.

Forum Polsko-Ukraińskie potrwa w Lublinie do czwartku​​. W jego programie znajdzie się także msza św. w intencji pokoju i debata na temat społecznych skutków wojny.

- Ma to być wspólny namysł. Chcemy razem tworzyć przyszłość, może też uda nam się spojrzeć na niełatwą przeszłość obu naszych narodów - dopowiada ks. Puzewicz.

Forum Polsko-Ukraińskie w Lublinie rozpocznie cykl debat. Jeśli sytuacja na to pozwoli, to podobne spotkania mają odbywać się także na Ukrainie. Udział w nich zapowiedziały także NGO’sy z Iwano-Frankowska.