Lublin - Franciszek, Caritas i samochód dla Charkowa

2022-05-13 13:51
Lublin - Franciszek, Caritas i samochód dla Charkowa
Autor: AO

Papież wspiera Ukrainę. Franciszek ufundował samochód dla charkowskiej Caritas. Środki przekazał archidiecezji lubelskiej.

Za przelane środki Caritas w Lublinie kupiła nowy dostawczo-osobowy citroen. Dziś przekazała auto do Charkowa.

- Ojciec Święty nieustannie pomaga Ukrainie, także przesyłając dary. Tym razem jest to samochód. Bardzo go tam potrzebują, by móc rozwozić dary - mówi abp Stanisław Budzik.

Samochód usprawni w Charkowie humanitarne działania. Będzie docierać z pomocą do poszkodowanych w wojnie.

- Tam ludzie ciągle potrzebują wsparcia. Zwłaszcza teraz, gdy Rosjanie zostali wyparci z Charkowa i są wioski, gdzie jest naprawdę ciężko - mówi ks. Rafał Szkopowiec z charkowskiej Caritas.

Dyrektorem Caritas-Spes w Charkowie jest lubelski duchowny i wikariusz charkowskiej parafii katedralnej, ks. Wojciech Stasiewicz. To on zgłosił potrzebę kupna samochodu.

- Zadzwonił do mnie kard. Krajewski z informacją, że papież chce przekazać nam pieniądze na konkretny cel. Po kontakcie z ks. Stasiewiczem ustaliliśmy, że kupimy auto - wyjaśnia metropolita.

Samochód jeszcze dziś dotrze do Charkowa. W przekazaniu auta uczestniczyła lubelska Caritas, która na co dzień wspiera działania pomocy Ukrainie.

- Od początku wojny wysłaliśmy na wschód 35 busów i 145 tirów załadowanych żywnością, lekami i chemią - mówi dyrektor Caritas w Lublinie, ks. Paweł Tomaszewski.

Jak dodaje - dzięki wsparciu różnych firm Caritas archidiecezji lubelskiej przekazała ukraińskiej organizacji kościelnej ponad 3 tysiące darów o wartości ponad 11 mln zł.

- Dysponujemy też pieniędzmi ze zbiórek parafialnych, od Caritas Polska i wspierających nas firm. To w sumie prawie 4 mln zł - wylicza ks. Tomaszewski.

Dzięki pieniądzom od darczyńców lubelska Caritas pomaga za wschodnią granicą, ale też ukraińskim uchodźcom przebywającym w Polsce.

- Nasza archidiecezja, to ściana wschodnia i tutaj przebywa bardzo wielu uchodźców. Jako Kościół wspieramy ich w codziennym życiu - dodaje rzecznik lubelskiej kurii, ks. Adam Jaszcz.

Caritas w Lublinie prowadzi kilka ośrodków pomocy dla uchodźców. Działają w Lublinie, Firleju, w Częstoborowicach i Księżomierzy.

Za ufundowany przez papieża samochód podziękowali także Ukraińcy. Jedna z uchodźczyń mieszkających w Lublinie wykonała obraz z wizerunkiem Ojca Świętego (zdj.).