Lublin - "Gość Oczekiwany" w filmowej adaptacji Akademii Młodzieżowej [AUDIO]

2024-03-14 14:14
Lublin - Gość Oczekiwany w filmowej adaptacji Akademii Młodzieżowej
Autor: zdjęcie organizatora

Nakręcili pełnometrażowe kino, by mówić o duchowej kondycji człowieka. W niedzielę premiera filmu "Gość Oczekiwany". Obraz zrealizowała lubelska Akademia Młodzieżowa.

Film powstał na podstawie sztuki Zofii Kossak-Szczuckiej. Ma służyć ewangelizacji odbiorców, ale też uczyć młodych podejmowania nowych inicjatyw.

- Jest to nasze autorskie przedsięwzięcie, a więc inicjatywa młodzieży dla młodzieży, ale profesjonalna. O wsparcie poprosiliśmy, m.in. zawodowego operatora, czy charakteryzatora. Chodzi o to, by młodzież uczyła się pod okiem ekspertów. Poza tym ważne jest przesłanie. Scenariusz tego filmu pokazuje dobro i zło. Wychodzi w nim odwieczna walka pokory z pychą, w której pycha ostatecznie przegrywa. Ten film jest zwierciadłem, w którym każdy z nas może się przejrzeć. To też świetny sposób na ewangelizowanie i bardzo dobry temat wielkopostny. Poza tym w tym działaniu jest cała gama możliwości - formacji religijno-społecznej, ale też rozwoju talentów - mówi dyrektor Akademii Młodzieżowej, Wacław Czakon.

W produkcję filmu włączyło się ponad 70 osób. Młodzi wcielili się w role aktorskie, odpowiadali też za realizację planu zdjęciowego.

- To było duże wyzwanie i mam nadzieję, że treść tej sztuki udało nam się adekwatnie przenieść na ekran. My, jako młodzi, bardzo ucieszyliśmy się z tej inicjatywy. Mogliśmy uwiecznić przekaz na przyszłość. Ważna była już sama możliwość tego nagrania. Poza tym widzimy też różnicę w jakości, pomiędzy tym, co robiliśmy wcześniej, a co robimy teraz - dodaje szef zespołu filmowego Akademii Młodzieżowej, Szymon Żydek.

Premiera filmu odbędzie się w najbliższą niedzielę o 17:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Akademia Młodzieżowa nie wyklucza, że będą dodatkowe pokazy.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak. Mówią: Wacław Czakon i Szymon Żydek