Lublin - hejnały Polski i urodziny miasta

2022-08-12 12:41
Lublin - hejnały Polski i urodziny miasta
Autor: Urząd Miasta Lublin

Lublin znów stanie się stolicą hejnalistów. Na Rynku Starego Miasta - 15 sierpnia - odbędzie się 28. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. Tego dnia Lublin będzie też świętować 705. urodziny.

Przegląd hejnałów odbywa się w Lublinie od lat 90. ubiegłego wieku. Organizują go Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich i Urząd Miasta w Lublinie.

- Przegląd stanowi dla Lublina utrwalanie miejskich tradycji. Jest okazją do przedstawienia hejnałów polskich miast i promocji nowych - mówi Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

W tym roku na Przeglądzie Hejnałów Miejskich wystąpi 33 trębaczy. Ich występy poprzedzi o 9:00 msza św. w kościele ojców dominikanów i spotkanie w Trybunale Koronnym.

- O 15:00 planujemy przemarsz z Rynku na Plac Litewski. Tam nastąpi spotkanie przy czterech pomnikach. Sam przegląd rozpocznie się o 16:00. Trębacze będą prezentować hejnały miejskie z balkonu Trybunału Koronnego - dodaje Czerwonka.

Przegląd odbędzie się 15 sierpnia, co nawiązuje do historii miasta. Tego dnia - 1317 roku - król Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawa miejskie. Lublin będzie więc świętować 705. urodziny.

- Z tej okazji mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział w spacerach "Śladami dawnego Lublina" i w koncercie lubelskiego trio FreeYo-Suszek/Waszczuk/Redas. Zaprezentuje on "Wieczorne inspiracje wielokulturowym Lublinem". Z kolei o 21:00 zobaczą widowiska na fontannie multimedialnej - wyjaśnia Anna Czerwonka.

Wydarzenia odbędą się na Starym Mieście i na Placu Litewskim. W tym roku będą dedykowane niepodległej Ukrainie. Program jest na stronie miasta.