Lublin - kolejni przewoźnicy na nowym Dworcu

2024-01-25 13:10
Lublin - kolejni przewoźnicy na nowym Dworcu
Autor: ZTM Lublin

Kierują autobusy na nowe stanowiska. Kolejni przewoźnicy przenoszą się z al. Tysiąclecia na Dworzec Lublin. Decyzję podjęło już 60% firm z całego rynku.

Nowy Dworzec Lublin został otwarty 12 stycznia. Cześć przewoźników już z niego odjeżdża, pozostali są na etapie przenosin. Mają wydane zgody i kończą załatwiać formalności.

- Za nami pierwszy etap funkcjonowania Dworca Lublin. Przenosimy odbywają się stopniowo tak, jak to miało miejsce w innych miastach. Obecnie obsługę Dworca Lublin pełni już około 10% wszystkich przewoźników krajowych kursujących w 30 kierunkach - mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

ZTM podkreśla, że to dopiero początek, bo zainteresowanie przenosinami jest znacznie większe. Ponad połowa przewoźników otrzymała już zgodę na przenosiny.

- Prawie 50% wszystkich przewoźników, czyli połowa funkcjonujących obecnie na rynku, uzgodniła już zasady korzystania z Dworca. W efekcie, w lutym lub marcu, z Dworca Lublin będzie odjeżdżać 60% przewoźników z całego rynku w około 70 kierunkach - mówi przedstawicielka lubelskiego ZTM-u.

Jak podkreśla - nowi przewoźnicy złożyli już wnioski do ZTM i otrzymali promesę. Teraz muszą uzyskać zgody od pozostałych podmiotów.

- Wydana przez nas promesa oznacza, że przydzielono przewoźników do konkretnego stanowiska, nadano im też stosowne uprawnienia o możliwości korzystania z Dworca Lublin. To jednak nie kończy całej procedury. Z dokumentem, czyli „promesą” każdy przewoźnik kieruje się teraz do organu wydającego zezwolenie. W większości przypadków jest to Marszałek Województwa Lubelskiego, ale są też inne organy, np. Mazowiecki czy Małopolski Urząd Wojewódzki. Ponadto proces wymaga uzgodnień i opinii zarządców przystanków na trasie przewozu oraz formalnego uzgodnienia starostów terenów, przez które przebiega linia. To dość złożony proces i czas jego trwania jest różny w zależności od zasięgu linii czy liczby przystanków - zaznacza Monika Fisz.

Dworzec Lublin obsługuje zarówno trasy krajowe, jak i międzynarodowe. Przewozy są już realizowane, m.in do Biłgoraja i Chełma, ale też do Marsylii, czy Kijowa.

- Obiekt ma być też dobrze skomunikowany z liniami miejskiej komunikacji. Obecnie bezpośredni dojazd do Dworca Lublin zapewnia mieszkańcom aż 13 linii, w tym jedna nocna. Codziennie wykonują one blisko 700 kursów i przewożą nawet do 10 tysięcy pasażerów w ciągu dnia. Dodatkowo 19 linii obsługuje okolice Dworca realizując dziennie około 1600 kursów - podkreśla Fisz.

Nowy Dworzec Lublin zastąpił stary obiekt przy al. Tysiąclecia i stanowi flagową inwestycję Lublina. Koszt jego powstania wyniósł niemal 400 mln zł.