Lublin - konwój ciężarówek dla Ukrainy

2022-10-25 12:46 Anna Opasiak
Lublin - konwój ciężarówek dla Ukrainy
Autor: Urząd Miasta Lublin

Będą pomagać w odgruzowywaniu Ukrainy. Z Lublina ruszy konwój ośmiu ciężarówek. Pojazdy pojadą do Charkowa, z którym współpracuje lubelski ratusz.

Ciężarówki ruszą do Charkowa jutro. Do Lublina trafiły z Paryża i są dla Ukrainy darem polsko-francuskim.

- Będą przeznaczone do ciężkich prac związanych z odbudową zniszczeń wojennych w Ukrainie. Mają być wykorzystywane, m.in. do wywozu gruzu, czy odpadów - mówi Anna Czerwonka z Urzędu Miasta Lublin.

Ciężarówki zostały zakupione przez Miasto Paryż przy wsparciu francuskiej organizacji "Protection Civile". Przy współpracy z Miastem Lublin przekazuje ona Ukrainie pomoc humanitarną.

- To wsparcie obejmuje też transporty leków, żywności i artykułów higienicznych. W sumie od początku wojny razem przekazaliśmy 14,5 tysiąca palet o wadze 8 tysięcy ton - dodaje Czerwonka.

Jak zaznacza - Miasto Lublin udziela wsparcia administracyjno-logistycznego dla transportów. Pomoc rzeczową otrzymały, m.in. Lwów, Równe, Łuck, Sumy, Charków i Winnica.

- Nasza współpraca z "Protection Civile" trwa już kilka miesięcy. W maju tego roku organizacja została też uhonorowana Medalem Prezydenta Lublina - dodaje urzędniczka.

Obecnie ciężarówki stacjonują w bazie lubelskiego MPK. Do Charkowa dotrą jutro. Z Lublina zostaną odebrane przez ukraińską stronę.

- To nie pierwsze wsparcie Miasta Lublin dla Charkowa. Jest to zresztą nasze partnerskie miasto - wyjaśnia Anna Czerwonka.

Współpraca Lublina z Charkowem trwa od 2017 roku. Na kwietniowej sesji radni podjęli decyzję, by status współpracy podnieść do kategorii partnerstwa.