Lublin - "Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej"

2022-12-07 9:08
Lublin - „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej”
Autor: zdjęcie organizatora

To okazja do poznania historii. W Lublinie odbędzie się pokaz filmu Pawła Woldana "Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej". Prezentacja dokumentu już w najbliższy piątek.

Na projekcję zapraszają Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Jest skierowana do duchownych i ludzi związanych z Kościołem.

- To pierwsza część filmu "Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej". Obraz jest fabularyzowanym dokumentem. Opowiada o losach Kościoła katolickiego w Polsce po agresji Niemiec 1 września 1939 roku - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

W filmie została przedstawiona zarówno historia duchowieństwa, jak i wiernych. Dotyczy ich postaw w czasie wojny i podczas okupacji.

- To wycieczka pasjonująca. Opowiada nie tylko o ofiarach, ale i bohaterach polskiego Kościoła jak kard. Hlond czy abp Sapieha. Dzięki nim mieliśmy Kościół taki, jaki mamy, czyli wspaniały - mówił reżyser filmu, Paweł Woldan podczas prezentacji dokumentu.

Autor zwraca w nim uwagę na politykę okupacyjną Niemiec i jej wymiar wobec Kościoła katolickiego. Ukazuje również grabieże kościołów, profanację miejsc i symboli świętych.

- Reżyser ukazał także martyrologię duchowieństwa. W filmie wykorzystał materiały archiwalne z okresu II wojny światowej - informują organizatorzy pokazu.

W Lublinie film będzie można obejrzeć w najbliższy piątek o 18:00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wprowadzenie wygłosi konsultant historyczny dokumentu, prof. Jan Żaryn.