Lublin - KUL, medyczne modele 3D i przyszłość dydaktyki anatomicznej [AUDIO]

2024-04-26 10:33
Lublin - KUL, medyczne modele 3D i przyszłość dydaktyki anatomicznej
Autor: KUL

Ma już wydruk serca, teraz pracuje nad mózgiem. Katolicki Uniwersytet Lubelski opracowuje innowacyjne modele 3D ludzkich narządów. To na potrzeby kierunku lekarskiego.

Aplikacje mają ułatwić edukację studentów. Prace już trwają, a narządów w celach badawczych użyczył uczelni dziekan Wydziału Medycznego KUL, prof. Ryszard Maciejewski.

- To mój zeskanowany mózg, jest też wydrukowane moje serce, a do tego drukują się również moje płuca. Można powiedzieć, że drukuje się całe moje ciało po to, żeby pomóc studentom uczyć się anatomii. Te modele swoją dokładnością znacznie przewyższają naukę w prosektorium. Prawdziwy mózg deformuje się przy każdym wyciągnięciu z czaszki. Raz pokrojony już nigdy nie wróci do pierwotnego stanu. Ten wydrukowany w 3D pozwala na wielokrotne zabiegi. Jest bardzo precyzyjny, a studenci mogą się na nim uczyć w nieskończoność. Zdecydowanie jest to przyszłość dydaktyki anatomicznej - podkreśla prof. Ryszard Maciejewski.

Medyczne pomoce 3D powstają na KUL-u po raz pierwszy, ale samo doświadczenie uczelnia zdobyła już wcześniej. Wynika to z misji jednostki, która podejmuje się tworzenia modeli.

- Robi to Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL. Jednostka swoją opieką otacza, m.in. osoby z dysfunkcją wzroku, stąd też powstało Centrum Projektowania Uniwersalnego, które zajmuje się adaptowaniem materiałów dydaktycznych. W tym momencie drukujemy mózg na potrzeby Wydziału Medycznego, ale proszę pamiętać, że to nie są zabawki. To są materiały dydaktyczne - podkreśla dyrektor jednostki, Paweł Robak.

Powstające na KUL-u medyczne modele 3D to dopiero początek. W przyszłości uczelnia chce mieć zeskanowane i wydrukowane wszystkie organy ludzkie.

Anna Opasiak

Materiał Anny Opasiak - mówią prof. Ryszard Maciejewski i Paweł Robak