Lublin: „Lato w mieście” – są jeszcze wolne miejsca

2022-07-29 10:55
Lato w Mieście
Autor: Urząd Miasta Lublin Lato w Mieście

Dzieci i młodzież spędzający wakacje w Lublinie nadal mogą skorzystać z szerokiej oferty atrakcji w ramach miejskiej akcji „Lato w mieście”. Dostępne są wolne miejsca zarówno na zajęciach sportowych, jak i twórczych czy kulturalnych. Udział w nich pozwoli ciekawie wypełnić czas i rozwijać pasje.

Trwają zapisy na półkolonie organizowane przez Fundację Inicjatyw Twórczych. Podczas sierpniowych turnusów dzieci w wieku 6-13 lat uczestniczyć będą w zajęciach sportowych, edukacyjnych i rekreacyjnych (m.in. wrotki, badminton, taniec, warsztaty ekologiczne, park dmuchańców). Wolne miejsca są również na półkoloniach Fundacji Rozwoju Sportu. Na ich uczestników czekają zarówno gry i zabawy, jak również zwiedzanie Lublina, a także warsztaty kajakowe czy seans kinowy.

Do udziału w akcji „Lato w mieście” zapraszamy również dzieci i młodzież, która znalazła w Lublinie schronienie przed wojną w Ukrainie. Zachęcamy do aktywnego spędzenia czasu i nawiązywania relacji sąsiedzkich. Dzięki naszym partnerom – Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Care International, zapewniliśmy dodatkowe miejsca dla dzieci na zajęciach sportowych i kulturalnych. W weekendy natomiast w poszczególnych dzielnicach miasta odbywają się otwarte wydarzenia plenerowe, czyli Pikniki Rodzinne, które są doskonałą okazją do integracji i dobrej zabawy – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Pojedyncze miejsca czekają na tych, którzy chcą spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. W zajęciach prowadzonych przez Klub Wspinaczkowy Kotłownia uczestniczyć mogą wszystkie dzieci - zarówno już wspinające się i te, które dopiero chcą rozpocząć tę przygodę.

W każdy poniedziałek i środę dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat mogą wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego. Treningi bezpiecznego poruszania się po torach typu bmx racing i pumptrack oraz nauka prawidłowej techniki jazdy odbywają się w godz.18.30-20.00 na pumptracku przed SKENDE. Na zajęcia nie obowiązują zapisy – mówi Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

16 sierpnia rozpoczną się zapisy na otwarty trening z koszykarzami drużyny Polski Cukier Pszczółka Start Lublin. Rejestracja na zajęcia będzie możliwa poprzez formularz internetowy lub osobiście przed treningiem. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zwieńczeniem campu będą wspólne zdjęcia oraz rozmowy z zawodnikami. Więcej informacji na stronie www.startlublin.pl.

Nadal można wziąć udział w warsztatach rodzinnych organizowanych przez Galerię Labirynt: Mailart – wiadomości z wakacji oraz Sobota w Labiryncie. Na zajęcia zaproszone są zarówno rodziny polskie, jak i ukraińskie, a przedział wiekowy dzieci, do których są skierowane to 7-12 lat. Wolne miejsca dla rodzin ukraińskich dostępne są także na warsztaty Rosnąca Sztuka Plenerowo (dla dzieci w wieku 5-8 lat) oraz Ćwiczenia z wolności (dla dzieci w wieku 3-6 lat) – dodaje A. Czerwonka.

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają natomiast na Miasteczko cyrkowe FrikArt - animacje i zabawy dla dzieci. Jest to wydarzenie otwarte, bez ograniczeń wiekowych, ani zapisów, które odbędzie się w dniach 29-31 lipca w godzinach 12.00-16.00 na Placu Litewskim. Dodatkowo, właśnie ruszyły zapisy na Lekcje sztuki dla małych i dużych oraz Lubelskie Święto Kwiatów, a także warsztaty dla dzieci z Polski i Ukrainy w ramach projektu Przystań Świętego Mikołaja. Zapisy na zajęcia na stronie Warsztatów Kultury.

Do wspólnej zabawy zachęca także Rezerwat Dzikich Dzieci  – pierwszy w Polsce przygodowy plac zabaw dla dzieci i młodzieży. Rezerwat czynny jest codziennie, przez całe wakacje, w godzinach 10.00-17.00. Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum Kultury w Lublinie.

Wolne miejsca na zajęciach w ramach akcji „Lato w mieście” oferują również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Filia nr 2 zaprasza na cykl warsztatów edukacyjno-plastycznych Tajemnicza organizacja UNESCO, w ramach którego odbędą się jeszcze spotkania: Na tropie polskich klejnotów (3 sierpnia), W gościnie u króla puszczy (10 sierpnia) i Gorączka srebra (17 sierpnia). Zapisy przyjmowane są osobiście lub telefonicznie pod numerem 81 466 62 02. Filia nr 9 przygotowała integracyjne spotkania polsko-ukraińskie dla dzieci pn. Biblioteka – dobre miejsce na wakacje. Dostępne są wolne miejsca na wtorkowe i czwartkowe spotkania. Kontakt telefoniczny pod numerem 81 744 17 18. Kreatywne lato w bibliotece to z kolei oferta Filii nr 22 – wylicza A. Czerwonka.

Na gry, zabawy i warsztaty plastyczne placówka zaprasza 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia. Kontakt pod numerem telefonu 81 744 48 16. W sierpniu Filia nr 26 proponuje Popołudnia z fantastyką w bibliotece. Spotkania z gośćmi: Anną Nieznaj (19 sierpnia) i  Krzysztofem Księskim (25 sierpnia) są otwarte i nie wymagają zapisów. Na Filmowe czwartki 4, 11, 18, 25 sierpnia zaprasza Biblio. Filia udostępnia także gry planszowe, a korzystanie z nich jest możliwe w każdy poniedziałek, środę i piątek sierpnia. Gry i zabawy w dniach 4, 11, 18, 25 sierpnia proponuje również Filia nr 37.

Szczegóły, w tym terminy, zasady uczestnictwa, kontakty czy adresy internetowe dostępne są na stronie lato.lublin.eu.