Lublin - listopad i odpust zupełny za zmarłych

2022-10-31 13:46
Lublin - listopad i odpust zupełny za zmarłych
Autor: zdjęcie ilustracyjne

To osiem szczególnych dni modlitwy za zmarłych. Od 1 do 8 listopada katolicy mogą uzyskać odpust zupełny za dusze pokutujące w czyśćcu. Muszą jednak spełnić określone warunki.

Odpust zupełny za zmarłych, to gest solidarności wobec tych, którzy już odeszli z tego świata. Jak podkreśla Kościół - z naszej strony, to wymierna pomoc dla dusz oczekujących na niebo.

- Odpust zupełny możemy uzyskać wypełniając określone warunki. Jeśli chodzi o 1 i 2 listopada należy nawiedzić kościół lub kaplicę oraz odmówić "Ojcze Nasz" i "Wierzę w Boga" - zaznacza rzecznik lubelskiej kurii, ks. Adam Jaszcz.

Duchowny podkreśla, że odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać pod zwykłymi warunkami.

- Trzeba być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, odmówić dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego i mieć w swoim sercu wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu - wyjaśnia ks. Jaszcz.

Odpust zupełny można także uzyskać w następnych dniach - do 8 listopada.

- Trzeba tylko nawiedzić cmentarz i spełnić pozostałe warunki. Chodzi o stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy według intencji Ojca Świętego i brak przywiązania do grzechu - dodaje rzecznik lubelskiej kurii.

Odpust, to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy. Bez spełnienia któregoś z wymienionych warunków odpust ma charakter cząstkowy, a nie zupełny​.

- Bywa tak, że nie spełniamy wszystkich warunków, np. nie mamy całkowitej wolności od grzechu. Wówczas można uzyskać odpust cząstkowy. Tak czy inaczej, jest to wymierna pomoc zmarłym i warto takie odpusty praktykować - zaznacza ks. Jaszcz.

Według nauczania Kościoła ten, kto uzyska odpust zupełny za zmarłych ratuje dusze z czyśćca.