Lublin - Lubelska Akademia Solidarności dla byłych bezdomnych [AUDIO]

2024-04-04 13:55
Lublin - Lubelska Akademia Solidarności dla byłych bezdomnych
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Oferuje studia dla osób wychodzących z bezdomności. W Lublinie powstała Lubelska Akademia Solidarności. Aktualnie kształci 14 studentów.

Lubelska Akademia Solidarności to edukacyjny program rozwoju intelektualnego. W zajęciach uczestniczą podopieczni Centrum Wolontariatu w Lublinie.

- Pomysł tego projektu opiera się na pedagogice emancypacji przez wiedzę. Większość tych osób nie miała możliwości zdobycia wykształcenia, przez co gorzej radzą sobie w świecie - mówi ks. Mieczysław Puzewicz, który powołał Lubelską Akademię Solidarności przy Centrum Wolontariatu. Duchowny podkreśla, że pomysł wziął się z odbioru Ewangelii. - Pamiętajmy, że Chrystus nauczał, a ta Jego posługa przez słowo jest jedną z ważniejszych. W Lubelskiej Akademii Solidarności chcemy przekazywać wiedzę użyteczną i dotyczącą różnych dziedzin - zdrowia, higieny, czy bankowości. Są to też spotkania z ciekawymi gośćmi, osobowościami i autorytetami. Uczestnicy projektu, to pilni studenci. Są otwarci, ciekawi świata i chętni do zdobywania wiedzy. To ma ułatwiać im funkcjonowanie we współczesnym świecie, ale też tworzyć wspólnotę ludzi poszukujących wiedzy - wyjaśnia ks. Mieczysław Puzewicz.

LAS, czyli Lubelska Akademia Solidarności działa od jesieni poprzedniego roku. Zajęcia dla osób wychodzących z bezdomności odbywają co drugi weekend.

- Bardzo lubię te zajęcia, bo są tu poruszane różne tematy. Mamy referaty z przyrody, geografii, czy historii. Przychodzę, żeby czegoś się nauczyć, coś zrozumieć i wymienić poglądy. Chcę też znaleźć dla siebie perspektywę, by wrócić na rynek pracy. Poza tym poznaję tu ciekawych ludzi - mówią studenci.

Nad rozwojem LAS czuwa Rada Naukowa stworzona przez profesorów lubelskich uczelni​.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak z ks. Mieczysławem Puzewiczem i studentami LAS