Lublin - Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla Centrum Wolontariatu

2022-07-26 9:37
Lublin - Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla centrum Wolontariatu
Autor: zdjęcie organizatora

To nagroda "Za Czynienie Dobra Ludziom w Potrzebie". Centrum Wolontariatu w Lublinie otrzymało Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego. Jest przyznawany przez Towarzystwo Jana Karskiego.

Wyróżnienie ma honorować ludzi służby. Jest przyznawane tym, którzy prowadzą działalność podobną do misji życiowej Jana Karskiego.

- Cieszymy się, bo Jan Karski, to wspaniała postać z okresu II wojny światowej. Patriota oddany sprawom ludzkim i odważny człowiek. Ten Medal przyjmujemy z pokorą, ale i z radością - mówi założyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie, ks. Mieczysław Puzewicz.

Stowarzyszenie otrzymało nagrodę za pomoc uchodźcom, bezdomnym i wykluczonym. Jak podkreśla Towarzystwo Jana Karskiego - to misja ukierunkowana na potrzeby człowieka.

- Ksiądz Puzewicz i lubelski wolontariat realizują piękną misję pomocy ludziom. Od lat pomagają uchodźcom, teraz także ukraińskim, ale też osobom bezdomnym, czy byłym więźniom. Prowadzą dzieło porównywalne do misji Jana Karskiego - zaznacza przewodniczący Towarzystwa, Waldemar Piasecki.

Wręczenie Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego odbyło się wczoraj wieczorem. W uroczystości wziął też udział członek rodziny legendarnego kuriera, Jerzy Kozielewski.

- Centrum Wolontariatu w Lublinie kieruje się misją pomagania ludziom w potrzebie. To trzeba doceniać, bo dobry przykład dopinguje innych do solidarności - wyjaśnia Kozielewski.

Wyróżnienie zostało wręczone podczas koncertu hiszpańskiej grupy Orquesta de Camara de Siero. Zespół koncertuje w Polsce, a w Lublinie do wspólnego występu zaprosił także muzyków z Ukrainy.

- Hiszpańscy muzycy od lat realizują muzyczne projekty wsparcia uchodźców. Tym razem swój występ dedykują Ukrainie, co jest zbieżne także z prowadzonymi działaniami lubelskiego Centrum Wolontariatu - mówi inicjator występu, Cezary Taracha z Katedry Świata Hiszpańskiego KUL.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesława Kuleja. Jest przyznawany nielicznym.

- Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy, dlatego medal trafia do szczególnych osób - podkreśla Waldemar Piasecki, przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego.

Pierwszy medal trafił do papieża Franciszka. Lista uhonorowanych obejmuje też prezydentów: Polski, USA i Izraela - Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina.

- Nagrodę otrzymali również: ks. Ibrahim Al Sabbagh z Aleppo oraz hierarchowie Kościoła w Polsce: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz i bp Tadeusz Pieronek - dodaje Piasecki.

Lubelskie Centrum Wolontariatu działa od 2000 roku. Stowarzyszenie prowadzi kilkanaście programów pomocy potrzebującym.