Lublin - medycy dla Ukrainy

2022-04-21 18:45
Lublin - medycy dla Ukrainy
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Lubelski Uniwersytet Medyczny powołał zespół interdyscyplinarnej pomocy. Powstał w odpowiedzi na napływ uchodźców poszkodowanych przez wojnę.

Część z uchodźców wymaga opieki lekarskiej, stąd pomysł na stworzenie zespołu. Ma koordynować ich leczenie w szpitalach.

- Pacjentów jest coraz więcej, dlatego uznaliśmy, że potrzebny jest zespół wielodyscyplinarnej pomocy - mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska.

Medycy zaangażowani w pracę zespołu zapewnią Ukraińcom poszkodowanym w wojnie wsparcie w różnych jednostkach medycznych.

- Są to specjaliści z klinik: okulistycznej, chirurgii plastycznej, czy chirurgii twarzowo-szczękowej. Wykonują i nadal będą wykonywać operacje w szpitalach podległych uczelni - dodaje rektor UM.

Zespół Uniwersytetu Medycznego ma działać tak długo, jak długo będzie potrzebny. Jest następnym już krokiem uczelni w pomocy ukraińskim uchodźcom.

- Uniwersytet Medyczny w Lublinie przyjął do siebie prawie stu studentów medycyny. To przede wszystkim Polacy, którzy studiowali na Ukrainie - dodaje prof. Załuska.

Lubelska uczelnia zorganizowała też pomoc rzeczową dla partnerskich szpitali i uniwersytetów medycznych, a jej pracownicy przyjęli do domów 60 ukraińskich rodzin.