Lublin - miasto kupi autobus wodorowy, są oferty

2022-06-07 11:55
Lublin - miasto kupi autobus wodorowy, są oferty
Autor: materiały prasowe producenta

Lublin coraz bliżej zakupu pierwszego wodorowca. Zarząd Transportu Miejskiego otworzył oferty w przetargu na zakup miejskiego autobusu wodorowego.

Wpłynęły cztery oferty, a o wyborze najkorzystniejszej zdecydują i koszty, i parametry. Z pierwszych analiz wynika, że każda z ofert zmieściła się w budżecie ZTM, który wynosi 5,4 mln zł.

- Oferty złożyli: Arthur Bus, Solaris, Autosan i PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Ich ceny sięgają od 3,5 mln zł do ponad 4 mln zł - mówi rzecznik ZTM w Lublinie, Monika Fisz.

Teraz ZTM przeanalizuje złożone oferty, a następnie wybierze najlepszą. Pod uwagę będzie brać nie tylko koszt, ale też parametry pojazdu.

- Pod względem kryteriów liczy się cena, ale też gwarancja na ogniwo paliwowe i baterie trakcyjne bez limitu kilometrów, a także warunki techniczne i ekologia - dodaje rzecznik ZTM.

Zamawiany autobus, to 12-metrowy pojazd. Ma być ekonomiczny. Po zatankowaniu wodoru do pełna musi pokonać minimum 300 km. Powinien spełniać też wszystkie podstawowe standardy.

- Chodzi o monitoring, biletomat do obsługi kart płatniczych, system zliczania pasażerów, czy porty USB. Ma też pomieścić 70 podróżnych, z czego 27 na miejscach siedzących - wymienia Fisz.

ZTM sprawdza teraz złożone oferty i zapowiada, że na ulice Lublina autobus wodorowy wyjedzie w 2023 roku.

- Wykonawca zobowiązany jest zrealizować dostawę w terminie nie wcześniej niż 9 miesięcy i nie później niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy - zaznacza Fisz.

Po zakupie wodorowca Lublin będzie mieć pierwszy tego typu autobus w swoim taborze. Pojazd jest zeroemisyjny.