Lublin - mijający rok i nowe nazwy w mieście

2022-12-29 12:52
Lublin - mijający rok i nowe nazwy w mieście
Autor: Urząd Miasta Lublin

Przyniósł pięć nowych nazw w przestrzeni miasta. Kończący się 2022 rok wprowadził kilka zmian na mapie Lublina.

Jak informuje ratusz - w 2022 roku Rada Miasta Lublin podjęła pięć uchwał w zakresie nazewnictwa. Dotyczą dwóch ulic, a także parku, ronda i skweru.

- Każdego roku na mapie Lublina przybywa nowych nazw. Od tego roku w mieście pojawiła się ul. Figowa i ul. pułkownika Władysława Rolickiego. Z kolei patronem jednego z rond został Anastazy Suligowski, a Izabela Sierakowska patronką skweru. W tym roku nazwę otrzymał też Park Rury. Patronuje mu Romuald Dylewski - mówi Monika Głazik z Urzędu Miasta.

Jak dodaje - w Lublinie pomysły nazw biorą się z różnych źródeł. Nadawane są według klucza charakteryzującego osiedle, upamiętniają też osoby zasłużone dla miasta.

- W tym roku taką nazwę otrzymało nowo wybudowane rondo przy Targach Lublin. Jego patron to Anastazy Suligowski, założyciel Gazowni Lubelskiej, społecznik i uczestnik Powstania Styczniowego - podkreśla Monika Głazik.

Druga nazwa odnosi się do pułkownika Władysława Rolickiego. To obrońca Lublina z 1939 roku, żołnierz AK i BCh. Został patronem ulicy na Kośminku, w rejonie ul. Franczaka "Lalka".

- Z kolei imię zmarłej przed rokiem Izabelli Sierakowskiej otrzymał skwer pomiędzy ulicami Jana Sawy i Juranda. Pani Izabela Sierakowska była związana z Lublinem. Pełniła, m.in. funkcję posłanki na sejm RP pięciu kadencji. Podobnie Romuald Dylewski. Był głównym urbanistą miasta w latach pięćdziesiątych, pracował w Instytucie Gospodarki Przestrzennej w Lublinie - dodaje Głazik.

Nowe nazwy odnoszą się też do już funkcjonujących w sąsiedztwie. Oprócz roli ewidencyjnej, spełniają także funkcję integrującą mieszkańców danej części miasta.

- I tak ulica Figowa, to jedna z ulic na Ponikwodzie. Została nazwana na ostatniej sesji Rady Miasta i jest przykładem nazwy nawiązującej do przyjętego na tym obszarze klucza, czyli bakalii, owoców i przypraw - zaznacza urzędniczka lubelskiego ratusza.

Podkreśla też, że zanim nazwa trafi na mapę Lublina wcześniej przechodzi cały proces legislacyjny. Nazwę może zaproponować sam Prezydent i Rada Miasta.

- Propozycje nazw w pierwszej kolejności opiniuje Zespół do spraw nazewnictwa ulic i placów oraz odpowiednia Rada Dzielnicy. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Miasta - wyjaśnia Głazik.

Nazwy nadane w kilku ostatnich latach to m.in: ulice Korpusu Ochrony Pogranicza, Morelowa, czy skwer bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.