Lublin - Mikołajki i różne oblicza świętego Mikołaja

2022-12-06 8:59
Lublin - Mikołajki i różne oblicza świętego Mikołaja
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Służył pomocą dzieciom, biednym i potrzebującym. Św. Mikołaj ma dziś swoje wspomnienie. Był autentyczną postacią, ale ma też miejsce w kulturze masowej.

Wspomnienie św. Mikołaja, to dzień mikołajek. Postać symbolizuje dobro i skłania do dawania prezentów. Odwołuje się do niej zarówno tradycja chrześcijańska, jak i świecka.

- Ten znany nam współcześnie wizerunek Św. Mikołaja pojawił się dopiero w XX wieku. Wcześniej, w licznych ikonografiach był przedstawiany tradycyjnie, w typowym stroju biskupim, płaszczu lub ornacie - mówi prof. UMCS, dr hab. Mariola Tymochowicz.

Jak zaznacza - Mikołaj należy obecnie do najbardziej rozpoznawalnych świętych. Czcią otaczają go zarówno wierni kościoła wschodniego, jak i zachodniego.

- Na pewno na tę jego popularność wpłynęła wyjątkowa postawa, jaką prezentował. Za życia stanowił przykład dobrego, miłościwego człowieka - dodaje prof. Tymochowicz.

Św. Mikołaj, to postać autentyczna. Żył na przełomie III i IV wieku, choć najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Są też różne historie związane z postacią św. Mikołaja.

- Był to biskup z terenu dzisiejszej Turcji. Słynął z czynienia cudów. Jeden z nich przedstawia obraz dostępny w hrubieszowskiej dawnej cerkwi unickiej. Przedstawia on wizerunek biskupa oraz tonącą łódź z dziećmi. Św. Mikołaj miał je uratować z kataklizmu. Stało się to 6 grudnia - mówi zamojski przewodnik, Wojciech Łosiewicz.

Jak uzasadnia - wydarzenie miało przełożyć się na troskę o dzieci, stąd tradycja, by właśnie 6 grudnia wręczać im prezenty. Nawiązują do tego współczesne mikołajki.

- Są dobrą zabawą, bo służą obdarowywaniu dobrem. Św. Mikołaja można też dostrzec w innych ludziach. A żeby go zobaczyć wystarczy w niego uwierzyć - mówią nam dziś mieszkańcy Lublina.

Św. Mikołaj zmarł 6 grudnia około 350 roku. Został pochowany w Mirze. W Polsce jest ponad 300 kościołów pod wezwaniem św. Mikołaja.