Lublin - mrozy groźne dla osób bezdomnych. Potrzebna pomoc

2022-12-15 9:29 Anna Opasiak
Lublin - mrozy groźne dla osób bezdomnych. Pomoc, spotkania i apel Centrum Wolontariatu
Autor: zdjęcie organizatora

Dostarczają koce, kołdry i ciepłe ubrania. Wraz z nadejściem mrozów wolontariusze z Lublina ​wzmocnili pomoc dla osób bezdomnych. Mają też apel o wsparcie.

Wraz z zimą pomoc bezdomnym wymaga dodatkowych działań. Centrum Wolontariatu w Lublinie oferuje gorące posiłki, łaźnię i ubrania, teraz uruchomiło też mobilne patrole.

- Mrozy spowodowały, że wiele osób bezdomnych znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Próbujemy temu zaradzić, dlatego nieustannie dostarczamy im koce i kołdry, ale też ciepłe kurtki, czapki i ubrania - mówi inicjator wsparcia, ks. Mieczysław Puzewicz.

Wolontariusze docierają z darami do pustostanów, kanałów ciepłowniczych i altanek. Dostarczają je także tym, którzy mają dach nad głową, ale żyją bez prądu i ogrzewania.

- Takie osoby do nas przychodzą, ale i my do takich osób docieramy. To jest ruch w obydwie strony. Co mamy, to oddajemy, a czego nie mamy, o to prosimy - dodaje ks. Puzewicz i apeluje o wsparcie.

Pomoc jest potrzebna, bo wraz ze spadkiem temperatur rośnie liczba potrzebujących. Jak dodaje duchowny - trzeba też pamiętać, że bardzo wielu bezdomnych żyje na ulicy. 

- W tej chwili temperatura jest na tyle niska, że bez ciepłego okrycia nie da się przetrwać. Liczba próśb o pomoc nieustannie wzrasta, a dostajemy przede wszystkim mnóstwo pytań o zimowe obuwie. Dlatego apelujemy o wsparcie. Prosimy głównie o ciepłe buty, ale także o spodnie, swetry i bluzy. Chodzi o męską garderobę, bo tej właśnie najbardziej brakuje. W przypadku butów rozmiary mogą być od 41 do 46 - dopowiada ks. Mieczysław Puzewicz.

Pomoc rzeczowa jest niezbędna, ale Centrum Wolontariatu w Lublinie oferuje osobom bezdomnym także inne formy wsparcia. Mają społeczny i duszpasterski wymiar.

- To program wyjścia z bezdomności, ale także spotkania dla tych, którzy z różnych powodów pozostają na ulicy. Oni również mogą liczyć na rozmowę, wsparcie psychologiczne i duchowe - wyjaśnia Aneta Urlich z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

W okresie przedświątecznym chętni mogą też skorzystać z rekolekcyjnej oferty. W tym roku pójdą na otwarte spotkania, które poprowadzi ks. Mieczysław Puzewicz.

- My zadbamy o przygotowanie uczestników, a osoby bezdomne włączą się w organizację modlitwy. Po każdym z nabożeństw będą mogli spożyć gorący posiłek, dostaną też zaproszenie na wspólną Wigilię, którą zorganizujemy 24 grudnia - dodaje wolontariuszka.

Działania Centrum Wolontariatu można wspierać. Aktualnie trwa zbiórka darów, a buty, spodnie i swetry można zostawiać w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Gospodarczej 2 w Lublinie.