Lublin - Niedziela Dobrego Pasterza i wyzwania Kościoła [AUDIO]

2024-04-17 14:45
Niedziela Dobrego Pasterza
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Niedziela Dobrego Pasterza to dzień refleksji nad posługą duchownych. Podczas Eucharystii czytany jest fragment Ewangelii, w którym Jezus nazywa siebie dobrym pasterzem.

- Dodatkowym wymiarem jest to, że tego dnia Kościół modli się o powołania do życia kapłańskiego, a Ojciec Święty kieruje do wiernych dodatkowe orędzie. Papież rozważa też temat Chrystusa Dobrego Pasterza, jako wzoru życia dla tych, którzy podjęli się służby kapłańskiej. Chodzi też o to, by wszyscy wierni dostrzegli w Chrystusie dobrego pasterza, przejęli się Jego miłością i na tę miłość odpowiadali, a księża, by szukali w Chrystusie wzoru dla swojej posługi - mówi lubelski bp Adam Bab.

Hierarcha wskazuje też na najważniejsze cechy dobrego pasterza. Jak mówi - wywodzą się z ewangelicznych opisów, w których Jezus nazywa siebie dobrym pasterzem.

- Z jednej strony jest to miłość pasterza do owiec. W kontekście dzisiejszego świata chodzi o to, by ksiądz, jako proboszcz, wikariusz, czy inny duszpasterz, miał czas dla wiernych i był wciągnięty w ich życiorysy, by móc im służyć. Tą cechą jest także odwaga, by karmił wiernych zdrową nauką. Posługa duszpasterska czasem wiąże się z pewnymi trudnościami, szczególnie wtedy, gdy pojawia się doświadczenie pewnej daremności wysiłków. Niemniej kapłan, jeśli chce być dobrym pasterzem, to nim jest. Jeśli prowadzi dojrzałe życie duchowe z Chrystusem, to potrafi te trudności przeżyć. Zresztą nigdy nie jest tak, że jego praca jest nikomu niepotrzebna. Może to być garstka ludzi i dla niej także warto być prawdziwym i dobrym pasterzem - dodaje bp Bab.

Niedziela Dobrego Pasterza jest obchodzona zawsze w IV niedzielę wielkanocną. Rozpoczyna w Kościele Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak z bp. Adamem Babem