Lublin - Niedziela Wielkanocna wolontariuszy i osób bezdomnych [AUDIO]

2024-03-28 10:11
Lublin - Niedziela Wielkanocna wolontariuszy i osób bezdomnych
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Podzielą się wielkanocnym jajkiem, będzie żur, śniadanie i modlitwa. Bezdomni i wolontariusze spędzą razem święta. W Lublinie spotkają się w samą Wielkanoc.

Świętowanie Wielkanocy z osobami bezdomnymi ma już w Lublinie wieloletnią tradycję. Spotkania Centrum Wolontariatu mają zarazem społeczny, jak i religijny wymiar.

- Pamiętajmy, że po swoim zmartwychwstaniu Chrystus spotkał się z uczniami właśnie przy śniadaniu. My, w poranek świąteczny, także przygotujemy ucztę. Będą świąteczne potrawy, ale - co chyba najważniejsze - będzie atmosfera spotkania. Chcemy tym wydarzeniem docenić ich godność. Zaznaczyć, że są godni razem z nami usiąść do stołu, razem z nami rozmawiać, składać sobie życzenia, spożywać posiłki i dzielić się obecnością także w ten dzień, który jest ważny dla każdego chrześcijanina. Oni tego bardzo potrzebują. To jest też ważne dla nas, wolontariuszy. Uczy prostoty i tego, że jesteśmy dla nich - mówi delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych i inicjator wielkanocnego spotkania, ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Przygotowania do organizacji wielkanocnego śniadania wolontariusze rozpoczęli już kilka dni temu. Samo wydarzenie odbędzie się w Niedzielę Wielkanocną o 11:00.

- To będzie typowo świąteczne śniadanie z żurem, jajami i innymi potrawami. Będą też owoce, ciasta i upominki. Chcemy, żeby było uroczyście, dlatego na stole pojawią się białe obrusy i białe talerze. Organizację wielkanocnego śniadania można też wspierać wpłacając pieniądze na nasze konto albo dzieląc się potrawami na święta. W tej sprawie zachęcam do telefonicznego kontaktu - mówi Justyna Orłowska z lubelskiego Centrum Wolontariatu.

Kontakty są dostępne na internetowej stronie Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak z ks. Mieczysławem Puzewiczem i Justyną Orłowską z Centrum Wolontariatu w Lublinie