Lublin - niedzielne głosowanie i bezpłatny dojazd dla potrzebujących [AUDIO]

2024-06-05 13:13
Lublin - eurowybory
Autor: Urząd Miasta Lublin

Organizują bezpłatny transport na Eurowybory. W niedzielę samorządy ułatwią dojazd do lokali wyborczych. To wsparcie dla osób starszych i niepełnosprawnych, które zgłoszą taką potrzebę.

W Lublinie zgłoszenie w sprawie bezpłatnych dojazdów do lokali wyborczych wystarczy zrobić w dniu wyborów. Obowiązują jednak określone zasady.

- Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, w dniu wyborów w godz. od 7:00 do 21:00, mogą wraz z opiekunem skorzystać z bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i z lokalu wyborczego do miejsca zamieszkania na terenie Lublina. Transport należy zamówić w dniu wyborów, czyli 9 czerwca, kontaktując się z Miejskim Biurem ds. Wyborów pod numerami telefonów: 81 466 16 16, 81 466 12 05 lub 81 466 12 07 - mówi Joanna Stryczewska z lubelskiego ratusza.

Dodatkowo osoby z niepełnosprawnością mogą zamówić lokal, który będzie dostosowany do ich potrzeb. W tej sprawie powinny jednak wcześniej wysłać zgłoszenie.

- Wyborca z niepełnosprawnością może głosować w wybranym przez siebie lokalu, jeżeli ten, w którym głosuje na podstawie adresu ujęcia w Centralnym Rejestrze Wyborców jest niedostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością. W tym celu powinien złożyć wniosek w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem wyborcy lub w postaci elektronicznej za pośrednictwem ePUAP wraz z kopią orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Trzeba to zrobić do 6 czerwca - dodaje Stryczewwska.

Szczegóły są dostępne na stronie Miasta Lublin. Dane zawarte w Centralnym Rejestrze Wyborców można też sprawdzić, m.in. w aplikacji mObywatel i na stronie: obywatel.gov.pl.

Anna Opasiak

Mówi Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta Lublin