Lublin - niedzielne obchody Światowego Dnia Uchodźcy
Powiedzą o dramacie wojny. Uciekinierzy z różnych części świata wezmą udział w lubelskich obchodach Światowego Dnia Uchodźcy. Wydarzenia w niedzielę.
W Lublinie uchodźcy będą dzielić się doświadczeniem podczas koncertu z utworami napisanymi dla nich. Przygotowania idą pełną parą, a samo spotkanie będzie mieć oryginalną oprawę.
- Przede wszystkim są to pierwsze kompozycje w polskiej kulturze dedykowane uchodźcom - mówi inicjator obchodów i duchowny pracujący z uchodźcami, ks. Mieczysław Puzewicz.
Jak zaznacza - wcześniej były wykonywane z myślą o uciekających przed wojną, teraz zostały napisane dla nich. Jednym z takich utworów jest Oratorium Jazzowe. Stworzyła go Aleksandra Kutrzepa.
- Jest to dla mnie ogromna nobilitacja, bo wojna na Ukrainie dotknęła także mnie. Oratorium będzie odzwierciedlać nastroje tej wojny. Ból, nostalgię, ale też nadzieję - dodaje kompozytorka.
Oratorium wykona Aleksandra Kutrzepa Quartet z chórem Kairos. Koncert odbędzie się 19 czerwca o 16:00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. I to właśnie tam będzie też można posłuchać refleksji osób dotkniętych wojną.
- Wybrzmią świadectwa uchodźców. Tych, którzy przybyli do nas z Ukrainy, ale także z innych części świata. W sumie wysłuchamy refleksji osób z trzech kontynentów - dopowiada ks. Puzewicz.
Z kolei wieczorem będzie można wziąć udział w projekcie muzyczno-modlitewnym. Będzie mieć ekumeniczny charakter, z udziałem wiernych i duchownych różnych wyznań.
- Za przygotowanie Misterium odpowiada kompozytorka Natalia Zanni-Lewandowska. Wykona go z zespołem The Snopkers Ensemble - mówi duchowny.
Kompozytorka przyjęła propozycję z osobistych powodów. Jak wyjaśnia - to po spotkaniach z uchodźcami.
- W trakcie rozmów wszyscy podkreślali pragnienie pokoju. To był leitmotiv wszystkich spotkań i to jest także przewodni temat kompozycji - dodaje Natalia Zanni-Lewandowska.
Podczas misterium zaprezentuje prawykonanie utworu "Donna nobis pacem - Daj nam swój pokój". Występ w niedzielę o 19:00 w lubelskim kościele pw. św. Michała Archanioła.
- Tam również będzie można porozmawiać z uchodźcami. Wielu z nich jest pod naszą stałą opieką - dodaje ks. Mieczysław Puzewicz, założyciel Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej, które wspierają uchodźców.
Przybyszom będzie też można pomóc. Wstęp na koncert w Centrum Kongresowym kosztuje 50 zł, a zebrane pieniądze pójdą na wsparcie uchodźców. Spotkania odbędą się w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy. Ten jest obchodzony 20 czerwca z inicjatywy ONZ.