Lublin - niedzielne obchody Światowego Dnia Uchodźcy

2022-06-19 8:48
Lublin - niedzielne obchody Światowego Dnia Uchodźcy
Autor: AO

Powiedzą o dramacie wojny. Uciekinierzy z różnych części świata wezmą udział w lubelskich obchodach Światowego Dnia Uchodźcy. Wydarzenia w niedzielę.

W Lublinie uchodźcy będą dzielić się doświadczeniem podczas koncertu z utworami napisanymi dla nich. Przygotowania idą pełną parą, a samo spotkanie będzie mieć oryginalną oprawę.

- Przede wszystkim są to pierwsze kompozycje w polskiej kulturze dedykowane uchodźcom - mówi inicjator obchodów i duchowny pracujący z uchodźcami, ks. Mieczysław Puzewicz.

Jak zaznacza - wcześniej były wykonywane z myślą o uciekających przed wojną, teraz zostały napisane dla nich. Jednym z takich utworów jest Oratorium Jazzowe. Stworzyła go Aleksandra Kutrzepa.

- Jest to dla mnie ogromna nobilitacja, bo wojna na Ukrainie dotknęła także mnie. Oratorium będzie odzwierciedlać nastroje tej wojny. Ból, nostalgię, ale też nadzieję - dodaje kompozytorka.

Oratorium wykona Aleksandra Kutrzepa Quartet z chórem Kairos. Koncert odbędzie się 19 czerwca o 16:00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. I to właśnie tam będzie też można posłuchać refleksji osób dotkniętych wojną.

- Wybrzmią świadectwa uchodźców. Tych, którzy przybyli do nas z Ukrainy, ale także z innych części świata. W sumie wysłuchamy refleksji osób z trzech kontynentów - dopowiada ks. Puzewicz.

Z kolei wieczorem będzie można wziąć udział w projekcie muzyczno-modlitewnym. Będzie mieć ekumeniczny charakter, z udziałem wiernych i duchownych różnych wyznań.

- Za przygotowanie Misterium odpowiada kompozytorka Natalia Zanni-Lewandowska. Wykona go z zespołem The Snopkers Ensemble - mówi duchowny.

Kompozytorka przyjęła propozycję z osobistych powodów. Jak wyjaśnia - to po spotkaniach z uchodźcami.

- W trakcie rozmów wszyscy podkreślali pragnienie pokoju. To był leitmotiv wszystkich spotkań i to jest także przewodni temat kompozycji - dodaje Natalia Zanni-Lewandowska.

Podczas misterium zaprezentuje prawykonanie utworu "Donna nobis pacem - Daj nam swój pokój". Występ w niedzielę o 19:00 w lubelskim kościele pw. św. Michała Archanioła.

- Tam również będzie można porozmawiać z uchodźcami. Wielu z nich jest pod naszą stałą opieką - dodaje ks. Mieczysław Puzewicz, założyciel Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej, które wspierają uchodźców.

Przybyszom będzie też można pomóc. Wstęp na koncert w Centrum Kongresowym kosztuje 50 zł, a zebrane pieniądze pójdą na wsparcie uchodźców. Spotkania odbędą się w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy. Ten jest obchodzony 20 czerwca z inicjatywy ONZ.