Lublin - nowa moneta kolekcjonerska "Pamięci Rodziny Ulmów"

2024-02-28 13:08
Lublin - nowa moneta kolekcjonerska Pamięci Rodziny Ulmów
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Upamiętnia błogosławioną Rodzinę Ulmów. W sprzedaży jest już nowa, srebrna moneta kolekcjonerska. Do obiegu wprowadził ją Narodowy Bank Polski.

Dla numizmatyków nowa moneta NBP to arcydzieło. Jest wykonana ze srebra i zawiera bursztynowe serce. Symbolizuje ono nienarodzone dziecko rodziny.

- Jest to moneta wyjątkowa, poświęcona wyjątkowym ludziom. Wpisuje się w promocję polskiej kultury i historii. Ma szczególny element. Jest srebrna, a dodatkowo uszlachetniona bursztynem w formie serduszka. Przedstawia całą rodzinę Ulmów - zarówno dzieci, jak i dorosłych - bo w końcu wszyscy oni oddali życie za swoich współbraci - mówi historyk sztuki Zbigniew Nestorowicz, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Monetę "Pamięci Rodziny Ulmów" można nabyć w lokalnych oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Jest też dostępna w internetowym sklepie "Kolekcjoner".

- To także dzieło sztuki. Monety polskie wybijane są w Mennicy Polskiej. Jest to instytucja, która aktualnie chyba najlepiej w Europie jest technicznie przygotowywana do wybijania monet, stąd one są po prostu piękne - dodaje Nestorowicz.

Ulmowie zostali beatyfikowani 10 września 2023 roku. Ich liturgiczne wspomnienie przypada 7 lipca. Uchwałą Sejmu obecnie jest też obchodzony w Polsce Rok Rodziny Ulmów.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak ze Zbigniewem Nestorowiczem z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego